Prisijungimo vardas:   Slaptažodis:         Prisiminti mane  


Naujienos

 • 1
 • 2

Dėl Lietuvos Respublikos finansinių ataskaitų audito įstatymo

2016-12-28
Informuojame, kad 2016 m. gruodžio 15 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Lietuvos Respublikos audito įstatymo Nr. VII-1227 pakeitimo įstatymą (toliau – Įstatymą), su kuriuo galite susipažinti tesiės aktų registre, paspaudę čia (suvestinė Įstatymo versija pateikta čia).
 
Atkreipiame dėmesį į patikslintą audito sąvoką, kaip ji vartojama Įstatyme, t. y. įsigalioja papildyta sąvoka – finansinių ataskaitų auditas, atitinkamai pakeistas ir Įstatymo pavadinimas į „LR finansinių ataskaitų audito įstatymas“.
 
Taip pat atkreipiame dėmesį į Įstatymo 2 straipsnio 5 dalį, kuri įsigaliojo 2016 m. gruodžio 24 d.:
5. Iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėtas finansinių ataskaitų auditas, finansinių ataskaitų audito kokybės peržiūra ir tyrimas bei priimti sprendimai dėl gautų skundų vykdomi pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusias Lietuvos Respublikos audito įstatymo nuostatas.

DĖL AVNT PASKELBTOS APŽVALGOS

2016-12-27
Įgyvendindama audito viešąją priežiūrą ir siekdama užtikrinti finansinių ataskaitų audito kokybę ir patikimumą, Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo tarnyba (toliau – AVNT) atliko viešojo intereso įmonių 2015 m. finansinių ataskaitų auditoriaus išvadų analizę. AVNT taip pat stebėjo, kaip audito įmonės, atlikusios viešojo intereso įmonių auditą, vykdo LR audito įstatymo nustatytas pareigas rengti, skelbti pranešimus apie savo veiklos skaidrumą ir teikti patvirtinimus apie nepriklausomumą. Analizės rezultatai apibendrinti 2016 m. gruodžio 2 d. apžvalgoje Nr. A2-38.

AVNT parengtos apžvalgos tikslai:
 • įvertinti internete viešai paskelbtų ir vartotojui be jokių apribojimų pasiekiamų auditorių išvadų dėl viešojo intereso įmonių finansinių ataskaitų kokybę;
 • atkreipti auditorių ir audito įmonių dėmesį į paskelbtos informacijos tinkamumą ir tikslumą; 
 • skleisti LR audito įstatymo 51 ir 53 straipsnių nuostatų, reglamentuojančių audito įmonių pareigas rengti, skelbti pranešimus apie savo veiklos skaidrumą ir teikti patvirtinimus apie nepriklausomumą, geriausią įgyvendinimo praktiką.

AVNT parengtą auditoriaus išvadų dėl viešojo intereso įmonių 2015 m. finansinių ataskaitų, audito įmonių veiklos skaidrumo pranešimų ir nepriklausomumo patvirtinimų apžvalgą galima rasti čia

LAR sveikina su šv. Kalėdomis ir Naujaisiais metais!

2016-12-23
LAR kolektyvas siunčia šį sveikinimą artėjančių šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga ir linki ištvermės ir originalių idėjų darbe ir meilės, šilumos, jaukumo ir santarvės namuose! 

Dėl 800-ojo, 805-ojo ir 810-ojo TAS pakeitimų

2016-12-20
Kaip informavome anksčiau, atsižvelgdama į 7 klasės ir susijusių tarptautinių audito standartų pakeitimus, Tarptautinė buhalterių federacija (TBF) paskelbė persvarstytus 8 klasės tarptautinius audito standartus, su kuriais kviečiame susipažinti:
 
 
 
 
Šiuo metu yra baigiamas šių standartų vertimas į lietuvių kalbą. AVNT Tarptautinių audito standartų vertimo kokybės priežiūros komisijos patvirtintus vertimus į lietuvių kalbą paskelbsime LAR svetainės reglamentų skiltyje. Sekite naujienas!

2016 m. gruodžio 9 d. tarptautinė konferencija „Auditoriaus vardo 20-metis: pasiekimai, aktualijos ir perspektyvos“

2016-12-19
2016 m. gruodžio 9 d. Valdovų rūmuose Lietuvos auditoriai iškilmingai paminėjo auditoriaus vardo 20-ies metų sukaktį. Jubiliejiniame renginyje ne tik buvo prisimintas nueitas sunkus kelias iki to, kuo dabar yra auditoriai – nepriklausomi skepticizmu apsiginklavę profesionalai, bet ir pažvelgta į ateitį – naujovių kupiną ir šiek tiek nerimą keliančią. Savo patirtimi ir įžvalgomis dalinosi kviestiniai svečiai iš kitų šalių auditorių asociacijų. Džiaugsmingiausias šios konferencijos įvykis – pirmą kartą asmenims, įnešusiems didžiausią indėlį vystant audito sistemą Lietuvoje, populiarinant auditoriaus vardą, buvo įteikti garbės ženklai.
 
Jubiliejiniame renginyje skaityti šie pranešimai (norėdami peržiūrėti pranešimus, spauskite pavadinimą):  
 
Iškilmingą renginį įamžinusias nuotraukas galite peržvelgti Lietuvos auditorių rūmų „Facebook“ paskyroje, paspaudę čia.
img_2132.jpg

LAR pasirašė bendradarbiavimo sutartį su NIPA

2016-12-13
Tęsdami ilgalaikę bendradarbiavimo su įvairiomis pasaulio profesinėmis organizacijomis tradiciją, 2016 m. gruodžio 8 d. Lietuvos auditorių rūmai, atstovaujami prezidento Sauliaus Lapšinsko, pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Nacionaliniu buhalterių profesionalų, finansų kontrolierių ir ekonomistų institutu (Rusija), atstovaujamu prezidento, užsienio reikalų komiteto pirmininko, Dmitrijaus Anatoljavičiaus Jakovenko. Bendradarbiavimo tikslas ne tik dalintis patirtimi ir gerąja praktika, teikti techninę ir mokomąją pagalbą, bet ir atstovauti viena kitai savo šalyse.   
 
Daugiau pasirašymo akimirkų „Facebook“ paskyroje.

Naujasis Europos buhalterių federacijos (FEE) pavadinimas – Accountancy Europe

2016-12-13
30 metų jubiliejų švenčianti Europos buhalterių federacija (FEE), kuri vienija buhalterius, auditorius ir konsultantus, 2016 m. gruodžio 7 d. paskelbė, kad keičia pavadinimą – nuo šiol ji vadinama Accountancy Europe.   
 
Prezidentas Edelfried Schneider pažymėjo, kad Accountancy Europe pasiruošusi veikti kitus 30 metų ir net ilgiau. Technologijos keis organizacijos darbą, tačiau jis tiki, kad žmonėms teks susidurti su dar didesniais iššūkiais. Kompiuteriai gali apdoroti informaciją, tačiau žmonės turės ją aiškinti, priimti etikos sprendimus ir suteikti strateginius patarimus. Pasitikėjimas yra kertinis bet kurios organizacijos, rinkos ir sandorio akmuo, o buhalteriai profesionalai ir užtikrina tokį pasitikėjimą.   

Nes žmonės rūpi   
 
Naujajame organizacijos logotipe atvaizduota žmogaus figūrėlė. „A“ anglų kalba (ang. accountants, auditors, advisors) reiškia buhalterius, auditorius ir konsultantus, kuriems organizacija atstovauja. Be to, ji atspindi skėtį (organizacijos vaidmuo vienijant narius), rodyklę ir tikslą (suponuoja tikslumą ir efektyvumą) bei ruporą (užtikrina, kad profesijas balsas bus išgirstas Europoje ir už jos ribų).   
 
Daugiau skaitykite naujojoje Accountancy Europe svetainėje, adresu https://www.accountancyeurope.eu/
logo_keitimas.jpg

2016 m. ADD_IS tobulinimo darbai

2016-12-12
Kaip informavome anksčiau, 2016 m. rugpjūčio 29 d. Lietuvos auditorių rūmai pasirašė sutartį su UAB „Virtloga“ dėl ADD_IS programos patobulinimo ir pagerinimo. Šiuo metu derinami prioritetiniai programavimo darbai, todėl siūlome susipažinti su naujovėmis, kurios ne tik atspindi naujausius reikalavimus, bet ir palengvins Jūsų darbą. 
 
Išsamiau apie 2016 m. atliekamus ADD_IS tobulinimo darbus skaitykite čia.

Dėmesio. ADD_IS atnaujinimo darbai planuojami baigti 2017 m. pirmoje pusėje. Sekite LAR naujienas!

LAR boulingo komanda užėmė IV vietą

2016-12-07
2016 m. gruodžio 1 d. vykusiame XIII-ajame „Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos“ savaitraščio taurės boulingo kalėdiniame turnyre Lietuvos auditorių rūmų boulingo komanda užėmė IV vietą. Tai vienas geriausių Lietuvos auditorių rūmų pasirodymų „Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos“ savaitraščio taurės boulingo turnyrų istorijoje!
 
Dėkojame LAR boulingo komandai, kurią atstovavo:
 • Saulius Čereška (komandos kapitonas);
 • Vidas Grigaliūnas;
 • Vilmantas Karalius;
 • Artūras Zdanavičius;
 • Aleksas Jonika;
 • Inga Norkevičienė.
„Apskaitos, audito ir mokesčių aktualijos“ savaitraščio taurę laimėjo įmonė uždaroji akcinė bendrovė „RIVILĖ“, II-ąją vietą užėmė audito įmonė Grant Thornton Baltic UAB, o III-ąją vietą – audito įmonė uždaroji akcinė bendrovė „PROVISUS“.
 
Sveikiname prizinių vietų laimėtojus!

Žaidimo akimirkos LAR facebook paskyroje šiame albume.

Dėl 2016-12-12 Prezidiumo posėdžio Nr. 21 darbotvarkės

2016-12-06
Kviečiame susipažinti su 2016 m. gruodžio 12 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 21 darbotvarke.

Dėl Visuotinio LAR narių 2016-12-16 susirinkimo

2016-12-05
Primename, kad š. m. gruodžio 16 d. šaukiamas Visuotinis Lietuvos auditorių rūmų narių susirinkimas (toliau - susirinkimas).
 
Kviečiame susipažinti su papildyta susirinkimo darbotvarkės papildoma medžiaga.

Taip pat, kviečiame ir toliau aktyviai siūlyti kandidatus į:
Išsamesnę informaciją galite rasti čia.

"E-dok" programinės įrangos pristatymas 2016 m. gruodžio 20 d.

2016-12-02
2016 m. gruodžio 20 d. atvyksta Estijos auditorių asociacijos atstovai: Märt-Martin Arengu ir Angelika Ruubel, kurie pristatys "E-dok" programą.

Pristatymas vyks:
- nuo 9 val. iki 12 val. LAR patalpose Ukmergės g. 369A, Vilnius (III aukštas)
;
anglų k.

Kviečiame registruotis (dalyvavimas nemokamas) čia.

Išsamesnė informacija apie "E-dok" čia.

Dėl LAR nario mokesčio už 2016 m. II pusmetį

2016-12-02
Pranešame, kad jau paskelbti 2016 m. lapkričio 30 d. LAR nario mokesčio apskaitos atnaujinimai. Primename, jog LAR nario mokestis už 2016 m. II pusmetį turėjo būti apmokėtas iki 2016 m. lapkričio 1 d.   
 
Detalesnę informaciją dėl nario mokesčio dydžio, apmokėjimo terminų bei LAR banko sąskaitų rasite čia.   
 
Pasitikrinti asmeninį LAR nario mokesčio įsiskolinimo dydį ar avansu sumokėtą sumą su Jums skirtu vartotojo vardu ir slaptažodžiu galite čia.

Dėl susitikimo su LAR atstovais

2016-12-02
Gerb. Auditoriai,

Lietuvos auditorių rūmai kaip vienijanti auditorius organizacija siekia, kad kiekvienas iš Jūsų būtų informuotas apie aktualias profesijai permainas, kad būtų išklausyti Jūsų pasiūlymai ir nuomonės. Atsižvelgiant į tai, kviečiame visus, norinčius sužinoti daugiau apie naująjį Audito įstatymo projektą, audito profesijos ateitį, aptarti būsimo visuotinio LAR narių susirinkimo aktualijas bei padiskutuoti Jums rūpimais klausimais, atvykti į susitikimą su LAR Prezidentu Sauliu Lapšinsku ir LAR direktore Rasa Makevičiene.  

Dėl didelio užimtumo gruodžio mėnesį, šiais metais susitikimas bus organizuojamas tik Kaune, 2016 m. gruodžio 6 d. nuo 16 val. 30 min. Susitikimas vyks Kaune BLC verslo lyderių centre, adresu K. Donelaičio g. 62.

Norėdami planuotis kuo komfortabilesnį auditorių priėmimą, prašome registruotis LAR svetainėje adresu: 

Registracija vyks iki gruodžio 5 d. 17 val.

Dėl LAR tarptautinės konferencijos „Auditoriaus vardo 20-metis: pasiekimai, aktualijos ir perspektyvos“

2016-11-29
Maloniai kviečiame į LAR tarptautinę jubiliejinę konferenciją Auditoriaus vardo 20-metis: pasiekimai, aktualijos ir perspektyvos“, kuri vyks  š. m. gruodžio 9 d. (penktadienį) Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose (Katedros a. 4, Vilnius). Pradžia – 9.30 val.

Atsižvelgdami į narių pageidavimus dalyvauti tik oficialiojoje jubiliejinės konferencijos dalyje (nuo 9.30 val. iki 17.00 val.), nuo šiandien taip pat pradedame registraciją ir į konferencijos tik oficialiąją dalį.

Dalyvio
(dalyvis yra auditoriaus, auditoriaus padėjėjo arba asmens dirbančio audito įmonėje artimas šeimos narys, draugas ir pažįstamas) mokestis už konferencijos oficialiąją dalį  – 100 € plius PVM (121 €).  
 
Atkreipiame dėmesį, kad 2016 m. lapkričio 10 d. Prezidiumo posėdyje buvo nutarta auditoriams, 2016 m. gruodžio 9 d. LAR tarptautinėje konferencijoje „Auditoriaus vardo 20-metis: pasiekimai, aktualijos ir perspektyvos“, įskaityti 8 ak. val. į 2016 m. auditorių kursų valandų skaičių (I dalis).

Daugiau informacijos apie konferenciją galite rasti čia.  

Registracija į konferenciją (prisijungus prie LAR interneto svetainės) čia.

2016 m. gruodžio 2 d. yra paskutinė registracijos ir registracijos tikslinimo diena. 

Dėl 2016-11-28 Prezidiumo posėdžio Nr. 20 darbotvarkės

2016-11-21
Kviečiame susipažinti su 2016 m. lapkričio 28 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 20 darbotvarke.

Dėl Visuotinio LAR narių 2016-12-16 susirinkimo

2016-11-21
Primename, kad š. m. gruodžio 16 d. šaukiamas Visuotinis Lietuvos auditorių rūmų narių susirinkimas (toliau - susirinkimas). 
 
Prašome auditorių papildomus darbotvarkės klausimus ir sprendimų projektus pateikti iki 2016 m. lapkričio 26 d.

Taip pat, jau galite siūlyti savo kandidatus į:
Išsamesnę informaciją galite rasti čia.

TBF Buhalterių profesionalų etikos kodekso pakeitimai

2016-11-17
Informuojame, kad Tarptautinės buhalterių federacijos etikos standartų valdyba (TBESV) patvirtino papildytą TBF Buhalterių profesionalų etikos kodeksą, kurio nuostatos įsigalios 2017 m. liepos 15 d.

TBF Buhalterių profesionalų etikos kodeksas buvo papildytas 225 ir 360 dalimis, reglamentuojančiomis buhalterio profesionalo atsakomybę, kai jis sužino ar įtaria, jog klientas ar darbdavys nesilaiko įstatymų ir kitų teisės aktų. Atitinkamai buvo pakoreguotos 100, 140, 150, 210 ir 270 šio kodekso dalys.
 
Su atnaujintu TBF Buhalterių profesionalų etikos kodeksu anglų kalba galite susipažinti čia.

Atnaujintą TBF Buhalterių profesionalų etikos kodeksą lietuvių kalba (patvirtintą Etikos komiteto) paskelbsime 2017 m. pirmajame ketvirtyje. Sekite LAR naujienas.

Dėl Visuotinio LAR narių 2016-12-16 susirinkimo

2016-11-15
Informuojame, kad š. m. gruodžio 16 d. šaukiamas Visuotinis Lietuvos auditorių rūmų narių susirinkimas (toliau - susirinkimas). 
 
Kviečiame susipažinti su susirinkimo darbotvarke ir nutarimų projektais. Išsamesnę informaciją galite rasti čia.

Dėl LAR tarptautinės konferencijos „Auditoriaus vardo 20-metis: pasiekimai, aktualijos ir perspektyvos“

2016-11-15
Maloniai kviečiame į LAR tarptautinę jubiliejinę konferenciją Auditoriaus vardo 20-metis: pasiekimai, aktualijos ir perspektyvos“, kuri vyks  š. m. gruodžio 9 d. (penktadienį) Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose (Katedros a. 4, Vilnius). Pradžia – 9.30 val.

Atkreipiame dėmesį, kad 2016 m. lapkričio 10 d. Prezidiumo posėdyje buvo nutarta auditoriams, 2016 m. gruodžio 9 d. LAR tarptautinėje konferencijoje „Auditoriaus vardo 20-metis: pasiekimai, aktualijos ir perspektyvos“, įskaityti 8 ak. val. į 2016 m. auditorių kursų valandų skaičių (I dalis).

Daugiau informacijos apie konferenciją galite rasti čia.  

Registracija į konferenciją (prisijungus prie LAR interneto svetainės) čia.

ESMA skelbia emitentų 2016 m. finansinių ataskaitų tikrintinų sričių prioritetus

2016-11-14
Europos vertybinių popierių ir rinkų institucija (ESMA) paskelbė prioritetines emitentų 2016 m. finansinių ataskaitų tikrintinas sritis. Šios sritys nustatomos siekiant nuosekliai ir bendrai taikyti Tarptautinius finansinės atskaitomybės standartus (TFAS) visoje Europos Sąjungos rinkoje. ESMA kartu pabrėžia skaidrumo poreikį atskleidžiant galimą Brexit poveikį emitentų finansinėms ataskaitoms. 
 
ESMA kartu su nacionalinėmis priežiūros institucijomis numatė pagrindines sritis, kurios turėtų būti peržiūrėtos tikrinant bendrovių, kurių vertybiniais popieriais prekiaujama reguliuojamose rinkose, 2016 m. finansines ataskaitas, t. y.:
 • Finansinių rezultatų pateikimas. Emitentai raginami užtikrinti skaidrumą ir pastovumą pateikiant rezultatus finansinėse ataskaitose, aiškinamajame rašte ir kituose dokumentuose.
 • Finansinės priemonės: nuosavybės priemonių ir finansinių įsipareigojimų atskyrimas. Atkreiptinas dėmesys, kad yra atvejų, kai nuosavybės ir įsipareigojimų atskyrimas reikalauja reikšmingų sprendimų. Pagal bendrą principą, atskiriant įsipareigojimus nuo ūkio subjekto išleisto akcinio kapitalo, nustatoma, ar ūkio subjektas, vykdydamas sutartines prievoles, turi besąlyginę teisę išvengti pinigų ar kito finansinio turto perdavimo.     
 • Naujų standartų įtakos finansinėms ataskaitoms atskleidimas. Naujieji standartai 9 TFAS „Finansinės priemonės“, 15 TFAS „Pajamos iš sutarčių su klientais“ ir 16 TFAS „Nuoma“ reikšmingai skiriasi nuo dabartinių. Nors naujieji standartai įsigalios 2018 m. pradžioje ir 2019 m., tačiau emitentai jau dabar turėtų pradėti rengtis juos taikyti.
Daugiau informacijos rasite čia. Plačiau apie prioritetines tikrintinas sritis žr. viešai paskelbtame ESMA dokumente.
 
Atsižvelgdama į tai, Lietuvos banko Priežiūros tarnyba ragina emitentų auditus atliekančius auditorius skirti daugiau dėmesio ESMA įvardintoms sritims.

Dėl „AAM aktualijų“ boulingo turnyro

2016-11-14
„AAM aktualijų“ savaitraštis tryliktą kartą rengia boulingo turnyrą ir kviečia Lietuvos auditorių rūmus atstovauti Lietuvos auditoriams. 

Kasmetinis „AAM aktualijų“ boulingo turnyras vyks 2016 m. gruodžio 1 d. (ketvirtadienį), boulingo klube „Amerigo“ (prekybos centre MADA, Viršuliškių g. 40, Vilnius), renginio pradžia 18 val. 

Tad kviečiame auditorius atstovauti Lietuvos auditorių rūmus šiame azartiškame renginyje ir linksmai praleisti laiką su kolegomis! Registruotis į LAR boulingo komandą galite telefonu (8-5) 203 2871 arba el. paštu lar@lar.lt.

Dėl Tarnybos nuomonės

2016-11-09
Informuojame, kad Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnyba (toliau – Tarnyba) paskelbė nuomonę dėl Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 537/2014 „Dėl konkrečių viešojo intereso įmonių teisės aktų nustatyto audito reikalavimų“ (toliau – Reglamentas) reikalavimų auditoriaus išvadai taikymo (skaitykite čia). Tarnybos nuomone, Reglamento 10 straipsnio nuostatos, kurios tiesiogiai nustato reikalavimus auditoriaus išvados turiniui ir nurodo papildomą informaciją, kuri turi būti pateikta auditoriaus išvadoje dėl viešojo intereso įmonių finansinių ataskaitų, turi būti taikomos visoms auditoriaus išvadoms dėl viešojo intereso įmonių finansinių ataskaitų, pasirašytoms 2016 m. birželio 17 d. ar vėlesne data.
 
Atkreipiame dėmesį, kad LAR audito komitetas, parengė išsamų ir svariais argumentais pagrįstą atsakymą Tarnybai dėl tokios išsakytos pozicijos (raštą Tarnybai skaitykite čia). LAR audito komitetas pažymi, kad Europos Komisija, kuri, kaip visiems žinoma, yra visų su audito reforma susijusių teisės aktų autorė ir dėl to geriausiai galinti išaiškinti jų taikomumą, 2014 m. rugsėjo 3 d. savo interneto svetainėje, adresu http://ec.europa.eu/finance/auditing/reform/, skiltyje „Klausimai ir atsakymai“, aiškiai patvirtino, kad Reglamentas įsigalioja pirmaisiais finansiniais metais, kurie prasideda 2016 m. birželio 17 d. ir vėliau.
 
Kadangi šiuo klausimu susidarė dvi skirtingos nuomonės, todėl LAR ketina kreiptis į Europos buhalterių federaciją, vienijančią Europos Sąjungos valstybių narių auditorių asociacijas, dėl nuomonės šiuo klausimu.
 
Atkreipiame dėmesį, kad tiek Tarnyba, tiek LAR audito komitetas išreiškė tik savo nuomonę dėl Reglamento įsigaliojimo datos. Europos Sąjungos Teisingumo Teismas yra vienintelė institucija, kuri turi teisę oficialiai aiškinti Europos Sąjungos teisės aktus.

Dėl 2016 m. gruodžio mėn. renginių Auditoriams

2016-11-02
Gerb. Auditoriai,
 
Pranešame ir prašome pasižymėti savo kalendoriuose, jog š. m. gruodžio mėnesį auditoriams organizuojami šie renginiai:
 • Gruodžio 9 d. Valdovų rūmuose, Katedros a. 4, Vilnius, įvyks Lietuvos auditorių rūmų organizuojama Tarptautinė mokslinė praktinė konferencija „Auditoriaus vardo 20-metis: pasiekimai, aktualijos ir perspektyvos“;
 • Gruodžio 16 d. Lietuvos parodų ir konferencijų centre LITEXPO, Laisvės pr. 5, Vilnius, organizuojamas Visuotinis Lietuvos auditorių rūmų narių susirinkimas (toliau – susirinkimas). Susirinkimo darbotvarkė, nutarimų projektai ir papildoma medžiaga bus paskelbta artimiausiu metu.

Dėl pavyzdinių auditoriaus išvadų pagal naujus TAS reikalavimus

2016-11-02
Primename, kad 2016 m. gruodžio 15 d. turėtų būti pradėti taikyti persvarstyti ir nauji tarptautinai audito standartai, reglamentuojantys auditoriaus išvadą (700-asis, 705-asis, 706-asis, 720-asis ir 701-asis TAS). Atsižvelgdama į tai, Jungtinės Karalystės Finansinės atskaitomybės taryba (angl. UK Financial Reporting Council (FRC)) nusprendė pasidalinti su auditoriais vertinga informacija – Pavyzdinių auditoriaus išvadų, parengtų remiantis persvarstytais ir naujais TAS, rinkiniu. Tikimės, kad tokia informacija suteiks daugiau aiškumo ir padės orientuotis rengiant auditoriaus išvadą pagal naujus reikalavimus.   
 
Su pavyzdinėmis auditoriaus išvadomis galite susipažinti čia.   
 

Dėmesio! Atminkite, kad Jungtinėje Karalystėje rengiamos auditoriaus išvados šiek tiek skiriasi nuo ES rengiamų auditoriaus išvadų.

Dėl 2016-10-24 Prezidiumo posėdžio Nr. 17 darbotvarkės

2016-10-19
Kviečiame susipažinti su 2016 m. spalio 24 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 17 darbotvarke.

Dėl narystės Audito komitete

2016-10-18
Lietuvos auditorių rūmai kviečia visus auditorius jungtis prie vieno iš savo kolegialaus organo – Audito komiteto – ir prisidėti prie audito metodologijos tobulinimo ir gerinimo. Informuojame, kad šiuo metu yra viena laisva vieta.
 
Prašymus dėl narystės Audito komitete prašome siųsti iki 2016 m. spalio 31 d. el. paštu aurelija.lauruseviciute@lar.lt.

2016 m. TBF mažų ir vidutinių audito įmonių apklausa

2016-10-10
Kaip ir kiekvienais metais, Tarptautinė buhalterių federacija (toliau –TBF) atlieka TBF mažų ir vidutinių audito įmonių (toliau – MVAĮ) apklausą, siekdama išsiaiškinti pagrindines problemas, su kuriomis susiduria MVAĮ ir jų klientai, mažos ir vidutinės įmonės (MVĮ). TBF ragina visas MVAĮ aktyviai prisidėti prie šios iniciatyvos ir atsakyti į apklausos klausimus. Tam sugaišite vos 10 minučių.    
 
Be to, galime pasidžiaugti, kad Lietuvos mažosios audito įmonės išreiškia vis didesnį susidomėjimą apklausa (2014 m. į anketos kalsimus atsakė vos 9 audito įmonės, 2015 m. – daugiau kaip 30 audito įmonių) ir siekia būti išgirstos. 
 
Apklausa vyks iki 2016 m. lapkričio 30 d. Apklausos rezultatai bus paskelbti 2017 m. pradžioje.   

Apklausos anketą lietuvių kalba rasite TBF svetainėje paspaudę čia. 

Dėl Audito komiteto pranešimo dėl LR įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo įgyvendinimo

2016-10-10
LAR audito komitetas atkreipia auditorių dėmesį, kad pagal 2015 m. gegužės 14 d. įsigaliojusį Lietuvos Respublikos įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XII-1696 (toliau – Įstatymas) 23 straipsnio 7 dalį atestuotas auditorius ar audito įmonė auditoriaus išvadoje turi pareikšti nuomonę dėl įmonių, kurių vertybiniais popieriais prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, metiniame pranešime pateiktos tam tikros informacijos. Toks pakeitimas buvo priimtas atsižvelgiant į 2013 m. birželio 26 d. Direktyvos 2013/34/ES nuostatas. 
 
Kilus diskusijoms, kaip toks Direktyvos reikalavimas gali būti įgyvendintas, LAR audito komitetas kreipėsi į kitų ES šalių asociacijas. Atsižvelgdamas į gautus atsakymus, Audito komitetas parengė pranešimą Lietuvos auditorių bendruomenei, kurį galite skaityti Audito komiteto pranešimų skiltyje paspaudę čia.

Dėl 720-ojo TAS (persvarstyto) „Auditoriaus atsakomybė, susijusi su kita informacija“ vertimo

2016-10-10
LAR informuoja, kad TAS vertimų kokybės komisija patvirtino 720-ojo TAS (persvarstyto) „Auditoriaus atsakomybė, susijusi su kita informacija“ vertimą į lietuvių kalbą. Šis standartas privalomas taikyti atliekant 2016 m. gruodžio 15 d. ar vėliau pasibaigusių ataskaitinių laikotarpių finansinių ataskaitų auditą.   
 
Standarto tekstą lietuvių kalba rasite LAR svetainės profesinių standartų skiltyje paspaudę čia.   
 
Tarptautinės buhalterių federacijos nustatytą atgalinio skaičiavimo laikmatį, pagal kurį galite pasitikrinti, kiek liko dienų – valandų – minučių – sekundžių iki 700-ųjų standartų, reglamentuojančių auditoriaus išvadą, įsigaliojimo rasite čia.

Auditoriai kviečia nepriimti žalingų Audito įstatymo projekto pakeitimų, inicijuotų paskutinę minutę

2016-10-07
Lietuvos auditorių rūmai (LAR) šiandien, spalio 7 d., LR Seimui, Vyriausybei, Finansų ministerijai ir Prezidentūrai išsiuntė kreipimąsi, kuriuo atkreipia dėmesį, kad paskutinę minutę yra pasiūlyti svarstyti esminiai Audito įstatymo projekto pakeitimai, galintys turėti neigiamų pasekmių tiek Lietuvos patrauklumui užsienio investuotojams, tiek siekiams kuo labiau užtikrinti auditorių nepriklausomumą bei viešo intereso įmonių audito kokybę. 

Seimas spalio 11 d. planuoja plenariniame posėdyje svarstyti Lietuvos Respublikos Audito įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kuriame esminiai pakeitimai buvo padaryti paskutinę minutę Seimo Audito komiteto iniciatyva tinkamai neaptarus ir neišanalizavus su visomis suinteresuotomis šalimis. 

Plačiai aptartas ir išdiskutuotas audito profesijos ir priežiūros institucijų - Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos, LR Finansų ministerijos bei Seimo audito komiteto - atstovų Audito įstatymo pakeitimo įstatymo projektas, kuris buvo derintas beveik dvejus metus, patvirtintas LR Vyriausybės, buvo netikėtai pakeistas Seimo Audito komiteto prieš pat planuojamą svarstymą Seime, nepaliekant galimybės tinkamai aptarti pasiūlytų esminių pakeitimų. 

„Lietuvos auditorių rūmų nuomone, paskutinę minutę daryti esminius Audito įstatymo projekto pakeitimus, nesuderinus su suinteresuotomis pusėmis yra neatsakinga ir gali turėti apčiuopiamos žalos – sumažinti Lietuvos patrauklumą užsienio investuotojams, bei pakenkti siekiams užtikrinti auditorių nepriklausomumą ir objektyvumą bei viešo intereso įmonių nepriklausomo audito kokybę“, – sako Lietuvos auditorių rūmų prezidentas Saulius Lapšinskas. 

LAR atkreipia dėmesį, kad pasiūlymas eliminuoti galimybę pratęsti audito atlikimo sutarties terminą 10 metų ribos įmonių pasirinkimo galimybes renkantis nepriklausomą auditorių ir taip sumažins Lietuvos patrauklumą užsienio investuotojams, kuriems Lietuvoje nustatytas griežtesnis nei privalomas ES reglamentavimas sukels papildomų praktinių sunkumų.

Pasiūlymas išbraukti iš projekto reikalavimą, kad trumpiausias audito atlikimo sutarties terminas būtų 2 metai prieštarauja vienam iš esminių siekių – užtikrinti auditorių nepriklausomumo ir objektyvumo principų tinkamą įgyvendinimą.

Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos darbuotojai turi užtikrinti viešo interesų įmonių audito kokybės tyrimą, o Seimo Audito komiteto pasiūlyti pakeitimai dėl jų kompetencijos neleis siekti kokybės. Šie ir kiti pakeitimai yra žalingi audito profesijai ir esminiam verslo visuomenės ir Audito įstatymo siekiui – užtikrinti kokybišką nepriklausomo audito atlikimą. 

Projekte numatytas terminas iki šių metų lapkričio 1 d. priimti įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus taip pat neužtikrins jų parengimo kokybės. 

„Seimo Audito Komiteto inicijuojami papildomi įstatymo projekto pakeitimai neatitinka nei esminių nepriklausomo audito atlikimo siekių, nei Lietuvos Respublikos Vyriausybės deklaruojamų verslo aplinkos gerinimo investuotojams tikslų“, – sako S. Lapšinskas. 

LAR Prezidiumas kviečia atkreipti dėmesį į LR Seimui ir kitoms institucijoms išsiųstą laišką, kuriame detaliai išdėstė šias ir kitas papildomas pastabas ir pasiūlymus dėl Lietuvos Respublikos Audito įstatymo nr. VIII-1227 pakeitimo įstatymo projekto XIIP-4454(2) ir tikisi, kad Seimo nariai susipažins su jais ir atsižvelgs į laiške pateiktus LR audito profesijos atstovų argumentus svarstant įstatymo projektą Seime. 

Lietuvos auditorių rūmai yra viešasis juridinis asmuo, kurio tikslas – vienyti visus atestuotus auditorius, koordinuoti jų veiklą, atstovauti jų interesams ir tenkinti kitus viešuosius interesus. LAR sieks, kad nariais galėtų būti ne tik auditoriai. 
 
Kontaktas papildomai informacijai:
Lietuvos auditorių rūmų prezidentas Saulius Lapšinskas
Tel. (8 5) 203 2871
saulius.lapsinskas@lar.lt

Dėl patikslinimo

2016-10-06
Atkreipiame dėmesį, kad gautas Europos socialinio fondo agentūros (ESFA) paaiškinimas dėl privalomų pateikti priedų teikiant paraišką pagal priemonę Nr. 09.4.3-ESFA-K-814 „Kompetencijos LT“. ESFA patikslina, kad tarpiniai einamųjų ataskaitinių finansinių metų įmonės (partnerio) rinkiniai, nurodyti projektų finansavimo sąlygų aprašo, patvirtinto LR ūkio ministro 2016 m. rugpjūčio 26 d. įsakymu Nr. 4-532, 60.4 punkte, turi būti teikiami už 2016 m. I pusmetį.

Dėl LAR nario mokesčio už 2016 m. II pusmetį

2016-10-04
Pranešame, kad jau paskelbti 2016 m. rugsėjo 30 d. LAR nario mokesčio apskaitos atnaujinimai

Primename, jog spalis yra paskutinis mėnuo, per kurį turite apmokėti LAR nario mokestį už 2016 m. II pusmetį. Mokėjimo terminas – 2016 m. lapkričio 1 d. 

Tuo pačiu norime padėkoti tiems auditoriams, kurie jau padengė LAR nario mokesčio įsiskolinimus!
 
Detalesnę informaciją dėl nario mokesčio dydžio, apmokėjimo terminų bei LAR banko sąskaitų rasite čia.   
 
Pasitikrinti asmeninį LAR nario mokesčio įsiskolinimo dydį ar avansu sumokėtą sumą su Jums skirtu vartotojo vardu ir slaptažodžiu galite čia.

Dėl projekto

2016-10-03
Gerb. audito įmonių vadovai,
 
informuojame, kad įmonės, norinčios dalyvauti LAR 2017–2019 m. mokymų projekte, kurio finansavimui bus teikiama paraiška pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 9 prioriteto „Visuomenės švietimas ir žmogiškųjų išteklių potencialo didinimas“ priemonę Nr. 09.4.3-ESFA-K-814 „Kompetencijos LT“, dokumentus LAR turi pateikti iki 2016 m. spalio 25 d.  Reikia pateikti šiuos dokumentus:
 • Pasirašyta partnerio deklaracija 
 • Laisvos formos raštas dėl nuosavo indėlio
 • Paskutinių finansinių metų patvirtintos metinės finansinės atskaitomybės dokumentai (balansas ir pelno (nuostolių) ataskaita)
 • Tarpinės metinės finansinės atskaitomybės dokumentai (balansas ir pelno (nuostolių) ataskaita)
 • SVV deklaracija
 • Jungtinės veiklos sutartis
 • Užpildytas LAR klausimynas.
Dokumentų formas ir instrukcijas, taip pat 2016 m. rugsėjo 30 d. projekto pristatymo renginio medžiagą galite gauti parašę el. paštu lar@lar.lt. Norėdami gauti daugiau informacijos, prašome kreiptis į LAR direktorę Rasą Makevičienę, el. paštu rasa.makeviciene@lar.lt , tel.: +37061551296 

Dėl ADD_IS programos atnaujinimo ir tobulinimo

2016-09-21
Informuojame, kad atsižvelgę į auditą reglamentuojančių teisės aktų ir tarptautinių audito standartų  pasikeitimus,  Lietuvos auditorių rūmai priėmė sprendimą, kad būtina tobulinti audito darbo dokumentų informacinę sistemą (ADD_IS). Po ilgų derybų, 2016 m. rugpjūčio 29 d. Lietuvos auditorių rūmai pasirašė sutartį su UAB „Virtloga“ dėl ADD_IS programos patobulinimo ir pagerinimo. Pagal pasirašytą naują sutartį UAB „Virtloga“ ne tik patobulins ir pagerins ADD_IS, bet ir įsipareigoja teikti ADD_IS palaikymo, atnaujinimo ir atitikties teisės aktams ir naujiems tarptautiniams audito standartams darbus, techninių klaidų programoje šalinimo darbus.   
 
Atnaujinus programą, bus parengta nauja ADD_IS versija, kurią platins tiesiogiai UAB „Virtloga“. Buvo susitarta kad pradinis vienkartinis leidimas naudotis programa – 500 eur plius PVM (ankstesnes ADD_IS versijas įsigijusiems vartotojams nereikės mokėti šio mokesčio). Leidimą naudotis programa turinčios įmonės (auditoriai) mokės 60 eur plius PVM už parduotas audito bylos licencijas (skirtas metiniam įmonės auditui atlikti).
 
Apie visus šiuos pokyčius skelbsime atskirai, kai bus parengta atnaujinta ADD_IS versija.
 
Šiuo metu galite įsigyti paskutinę ADD_IS 12.4 versiją. Norėdami gauti daugiau informacijos ar įsigyti ADD_IS licenciją, kreipkitės tel. (8-5) 203 2871 arba el. paštu aurelija.lauruseviciute@lar.lt

Dėl susitikimo su Lietuvos Teismo ekspertizės centro atstovais

2016-09-21
2016 m. rugsėjo 21 d. įvyko Lietuvos teismo ekspertizės centro (LTEC) ir Lietuvos auditorių rūmų (LAR) atstovų susitikimas, kuriame LAR atstovavo LAR audito komiteto pirmininkė Elena Jankevičienė, auditorius Rimas Butkevičius, auditorius Kęstutis Ambrazaitis, E&Y neteisėtų veiksmų tyrimų ir ginčų sprendimo paslaugų skyriaus vadovas Liudas Jurkonis, LAR direktorė Rasa Makevičienė ir LAR audito metodologijos specialistė Aurelija Lauruševičiūtė. 
 
Per susitikimą atstovai diskutavo apie supaprastintos specialiosios buhalterijos ir finansų teismo eksperto kvalifikacinio parengimo programos projektą, teismo ekspertų klasifikaciją ir tarptautinių sertifikatų pripažinimą. Pagal naująjį projektą, atestuotieji auditoriai, kurie siekia įgyti teismo eksperto kvalifikaciją, privalo turėti specialiųjų žinių teismo buhalterinės apskaitos ir finansų ekspertizės srityje. Taip pat LTEC atstovai pažymėjo, kad rengiant ekspertus numatyti du etapai: 
 • pirminis mokymas norintiems tapti ekspertais (supaprastintas egzaminas pokalbio forma); 
 • stažuotės / diskusijos esamiems ekspertams.   

Pasidalinę įžvalgomis, susitikimo dalyviai nusprendė toliau tęsti pradėtą darbą ir 2017 m. organizuoti bendrą konferenciją, kurioje abi pusės – LAR ir LTEC – galėtų pasidalinti naudinga informacija.   
 
Daugiau informacijos apie galimybę tapti teismo ekspertu rasite paspaudę nuorodą http://www.ltec.lt/lt/ekspertu-rengimas

Dėl 2016-09-26 Prezidiumo posėdžio Nr. 15 darbotvarkės

2016-09-19
Kviečiame susipažinti su 2016 m. rugsėjo 26 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 15 darbotvarke.

Dėl LAR nario mokesčio už 2016 m. II pusmetį

2016-09-06
Pranešame, kad jau paskelbti 2016 m. rugpjūčio 31 d. LAR nario mokesčio apskaitos atnaujinimai. Primename, jog LAR nario mokestis už 2016 m. II pusmetį turi būti apmokėtas iki 2016 m. lapkričio 1 d.   
 
Detalesnę informaciją dėl nario mokesčio dydžio, apmokėjimo terminų bei LAR banko sąskaitų rasite čia.   
 
Pasitikrinti asmeninį LAR nario mokesčio įsiskolinimo dydį ar avansu sumokėtą sumą su Jums skirtu vartotojo vardu ir slaptažodžiu galite čia.

Dėl 2016-08-22 Prezidiumo posėdžio Nr. 13 darbotvarkės

2016-08-12
Kviečiame susipažinti su 2016 m. rugpjūčio 22 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 13 darbotvarke.

2015 m. audito rinkos apžvalga

2016-08-09
LAR skelbia 2015 m. audito rinkos apžvalgą. 
 
2015 m. pabaigoje į auditorių sąrašą buvo įtraukta 370 auditorių, į audito įmonių sąrašą - 171 audito įmonių. Nepaisant to, kad tai yra mažiausias auditorių ir audito įmonių skaičius nuo 2000 m., audito rinka 2015 m. augo - atliktų auditų skaičius padidėjo 5,14 proc., audito įmonių pajamos iš audito veiklos augo 4,37 proc. 
 
Pagrindines audito rinkos tendencijas 2015 m. rasite čia

Dėl LAR nario mokesčio už 2016 m. II pusmetį

2016-08-05
Pranešame, kad jau paskelbti 2016 m. liepos 31 d. LAR nario mokesčio apskaitos atnaujinimai. Primename, jog LAR nario mokestis už 2016 m. II pusmetį turi būti apmokėtas iki 2016 m. lapkričio 1 d.   
 
Detalesnę informaciją dėl nario mokesčio dydžio, apmokėjimo terminų bei LAR banko sąskaitų rasite čia.   
 
Pasitikrinti asmeninį LAR nario mokesčio įsiskolinimo dydį ar avansu sumokėtą sumą su Jums skirtu vartotojo vardu ir slaptažodžiu galite čia.

MRU konferencija, skirta kovai su PVM grobstymu

2016-08-04
2016 m. rugpjūčio 4–5 dienomis Mykolo Romerio universitete vyksta tarptautinė mokslinė konferencija, kurioje aptariamos PVM grobstymo, apgaulių ES šalyse problemos. Mykolo Romerio Universiteto Ekonomikos ir finansų valdymo fakultetas dviejų dienų tarptautinę mokslinę konferenciją „VAT FRAUD PREVENTION AS EU’S FINANCIAL STABILITY SUPPORT MEASURE” organizuoja pagal projektą „International Anti-Fraud Training of VAT Fraud Prevention as EU‘s Financial Stability Support Measure" projekto Nr. OLAF/2016/D1/017, finansuojamą Europos Komisijos Kovos su sukčiavimu tarnybos OLAF. 
 
Šioje konferencijoje Lietuvos auditorių rūmams atstovauja LAR prezidentas Saulius Lapšinskas ir LAR direktorė Rasa Pajaujytė pristatydami pranešimą „Cooperation Between Lithuanian Professional Auditors and Tax Authorities – Good Practice to Share?“ Diskusijoje Lietuvos auditorių rūmams atstovavo ir diskusiją moderavo auditorius Rimas Butkevičius.
 
Su konferencijos programa ir skaitytu pranešimu galite susipažinti spausdami šiuos pavadinimus:
 
Daugiau apie konferenciją sužinosite paspaudę čia.

Dėl LAR nario mokesčio už 2016 m. II pusmetį

2016-07-27
Pranešame, kad jau paskelbti 2016 m. liepos 1 d. LAR nario mokesčio apskaitos atnaujinimai. Primename, jog LAR nario mokestis už 2016 m. II pusmetį turi būti apmokėtas iki 2016 m. lapkričio 1 d.   
 
Detalesnę informaciją dėl nario mokesčio dydžio, apmokėjimo terminų bei LAR banko sąskaitų rasite čia.   
 
Pasitikrinti asmeninį LAR nario mokesčio įsiskolinimo dydį ar avansu sumokėtą sumą su Jums skirtu vartotojo vardu ir slaptažodžiu galite čia.   
 
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad nuo 2016 m. liepos 1 d. minimalus mėnesinis atlyginimas Lietuvoje - 380 Eur, taigi, atliekant mokėjimus, raginame atsižvelgti į naujausius pakeitimus.

Užuojauta

2016-07-19
Lietuvos auditorių rūmai nuoširdžiai užjaučia auditorę Oną Žilionienę dėl vyro mirties. Užuojautą galite pareikšti laidojimo namuose „Skausmo užuovėja“ (Pulko g. 96, Alytus). Laidotuvės 2016 m. liepos 20 d. 12 val.

Dėl 2016-07-12 Prezidiumo posėdžio Nr. 10 darbotvarkės

2016-07-08
Kviečiame susipažinti su 2016 m. liepos 12 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 10 darbotvarke.

Audito komiteto pranešimas „Dėl mažos audito įmonės sampratos“

2016-07-07
Informuojame, kad LAR audito komitetas parengė pranešimą „Dėl mažos audito įmonės sampratos“. Su šiuo ir kitais Audito komiteto pranešimais galite susipažinti čia.

Mykolo Riomerio universitete atidarytas Bičiulių sodas

2016-07-04
Joninių išvakarėse Didlaukio gatvėje prie Mykolo Romerio universiteto (MRU) Socialinių inovacijų laboratorijų centro LAR prezidentas Saulius Lapšinskas ir LAR direktorė Rasa Pajaujytė dalyvavo iškilmingame MRU LAB Bičiulių sodo atidaryme ir pasodino „Optimizmo medį“

2016 metais Mykolo Romerio universitetas mini įkūrimo 25-metį. Bičiulių sodo atidarymas – vienas iš universiteto įkūrimo paminėjimui skirtų renginių. Sodo koncepciją pasiūlė, parinko medžius ir konsultavo japoniško sodo Lietuvoje pradininkas Kęstutis Ptakauskas. Pirmame sodo kūrimo etape jau pasodinti 24 trijų metrų aukščio japoniškų sakurų (lot. Prunus Sargenti) ir 15 dviejų metrų aukščio japoniškų šermukšnių (lot. Sorbus Dodong) medžiai.

Daugiau skaitykite MRU svetainėje spausdami čia.

2016 m. vasaros konferencija. Kelionė laivu į Juodkrantę

2016-06-23
2016 m. birželio 10 d. vasaros konferencijos dalyviai, išklausę pranešimus apie naujoves audito – ir ne tik – srityje, gaudė bangą ir gerą nuotaiką keliaudami laivu į Juodkrantę.
 
Nuostabias – geros nuotaikos pripildytas – nuotraukas galite peržvelgti (ir atsisiųsti) Lietuvos auditorių rūmų „Facebook“ paskyroje, paspaudę čia.
b_venus_07.jpg

Dėl auditoriaus išvadą reglamentuojančių TAS įsigaliojimo

2016-06-22
Lietuvos auditorių rūmai vis dažniau sulaukia nerimo kupinų klausimų dėl naujų ir persvarstytų tarptautinių audito standartų (TAS), reglamentuojančių auditoriaus išvadą, įsigaliojimo datos, t. y. dėl 700-ojo, 701-ojo, 705-ojo, 706-ojo ir 720-ojo TAS. Persvarstydama standartus, Tarptautinė buhalterių federacija pasirinko gana neaiškią formuluotę įsigaliojimo datai nurodyti: „Galioja 2016 m. gruodžio 15 d. ar vėliau pasibaigusių laikotarpių finansinių ataskaitų auditui.“   
 
Atsižvelgdami į tai, Lietuvos auditorių rūmai rekomenduoja išlikti budriais ir kartas nuo karto pasitikrinti pagal Tarptautinės audito ir užtikrinimo standartų valdybos (atsakingos už TAS rengimą) nustatytą laikmatį, kiek dienų liko iki minėtų TAS įsigaliojimo: http://www.iaasb.org/new-auditors-report
 
Taip pat informuojame, kad su naujai paskelbtų 700-ojo, 701-ojo, 705-ojo, 706-ojo TAS vertimais į lietuvių kalbą (patvirtintais TAS vertimų kokybės priežiūros komisijos) galite susipažinti čia. 720-ojo vertimas yra ruošiamas ir apie jį informuosime artimiausiu metu. Be to, Audito komitetas planuoja rudenį parengti atnaujintą rekomendaciją dėl auditoriaus išvados, todėl sekite mūsų naujienas LAR svetainėje.

2016 m. vasaros konferencijos Palangoje atgarsiai

2016-06-15
Kaip ir kiekvienais metais, 2016 m. birželio 10 d. Palangoje Lietuvos auditoriai rinkosi į vasaros konferenciją „Pokyčiai auditoriaus profesijoje“. Šiais metais auditoriams teks įsisavinti ne tik naujoves mokesčių srityje. Nemažai pokyčių numatyta ir tiesioginėje auditorių veikloje – keičiasi auditoriaus išvados turinys, pagrindinis auditorių veiklą reglamentuojantis teisės aktas – LR audito įstatymas, be to, numatyta nemažai Darbo kodekso pakeitimų.   
 
Visus, kuriems nepavyko sudalyvauti vasaros konferencijoje, kviečiame susipažinti su skaitytais pranešimais (spausti pranešimo pavadinimą): 
           „Rolls-Royce Holdings plc“ metinis pranešimas     
img_1224.jpgimg_1227.jpg

Dėl Politinės partijos patikrinimo techninės užduoties pakeitimo

2016-06-14
Informuojame, kad Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos politinių partijų įstatymo 24 straipsnio 2 dalies 2 punktu ir suderinusi su Lietuvos auditorių rūmais, nusprendė pakeisti Politinės partijos patikrinimo techninę užduotį, patvirtintą Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos 2015 m. gruodžio 16 d. sprendimu Nr. Sp-328 „Dėl Politinės partijos patikrinimo techninės užduoties patvirtinimo“, ir 16.1.5.5 papunktį išdėstyti taip:
„16.1.5.5. dėl grynųjų pinigų įnešimo į politinės partijos einamąją banko sąskaitą nesilaikant VRK patvirtinto Politinės partijos narių mokesčių žurnalo užpildymo ir pateikimo tvarkos aprašo reikalavimų.“
 
Su 2016-06-06 Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisijos nutarimu Nr. Sp-81 galite susipažinti čia.
 
Pakeistą Politinių partijos patikrinimo techninę užduotį rasite Audito atlikimo reglamentų skiltyje paspaudę čia.

Dėl ES lėšomis finansuojamų projektų audito gairių

2016-06-14
Atsižvelgdamas į pastaruoju metu gaunamus paklausimus dėl Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų paramos išlaidų tinkamumo audito gairių, Lietuvos auditorių rūmų Audito komitetas (toliau – Audito komitetas) parengė pranešimą dėl atitinkamų tarptautinių audito, peržiūros ir susijusių paslaugų standartų taikymo atliekant tarpinį arba galutinį mokėjimo prašymo patikrinimą.
 
Su Audito komiteto pranešimu galite susipažinti LAR svetainės Audito atlikimo reglamentų skiltyje paspaudę čia.

Dėl LAR vasaros konferencijos „Pokyčiai auditoriaus profesijoje“

2016-06-09
Š. m. birželio 10 d. (penktadienį) nuo 10 val. Palangoje, viešbutyje „Gabija“ (Vytauto g. 40, Palanga) vyks LAR vasaros konferencija „Pokyčiai auditoriaus profesijoje“.

Konferencijos darbotvarkė.

Daugiau informacijos apie konferenciją galite rasti čia.  

Registracija į konferenciją (prisijungus prie LAR interneto svetainės) čia.

Dėl atsakingo auditoriaus pareigų

2016-06-08
Pastaruoju metu vis dažniau kyla neaiškumų dėl sąvokų „užduoties partneris“ ir „atsakingas auditorius“. Kartais šios sąvokos yra painiojamos, ypač kai užduoties partneris ir atsakingas auditorius yra tas pats asmuo ir kai atsakingas auditorius yra auditorius, kuris pasirašo auditoriaus išvadą, o užduoties partneris yra tiesiog užduoties grupės narys. 
 
Siekdamas išsklaidyti abejones, Audito komitetas parengė pranešimą „Dėl atsakingo auditoriaus pareigų“, su kuriuo galite susipažinti Audito atlikimo reglamentų skiltyje spausdami čia.

Kviečiame į pajūrį!

2016-06-08
Mieli LAR nariai,  
 
Šį penktadienį – birželio 10 d. – LAR kolektyvas išplaukia laivu į Juodkrantę. Jeigu dar neprisijungėte prie smagios kompanijos, kviečiame pasinaudoti puikia proga „pagauti bangą“ ir apsirūpinti jodo atsargomis!
 
Visus susidomėjusius kviečiame registruotis čia.
 
pagauti_banga.jpg

Dėl reorganizavimo sąlygų vertinimo

2016-06-06
LAR audito komitetas, atsižvelgęs į gautus paklausimus dėl tarptautinių audito standartų taikymo atliekant reorganizavimo sąlygų vertinimą ir didžiųjų audito įmonių pasidalinta patirtimi šioje srityje, parengė pranešimą kartu su pavyzdine nepriklausomo auditoriaus reorganizavimo sąlygų vertinimo ataskaita.   
 
Su 2016-06-06 Audito komiteto pranešimu „Dėl reorganizavimo sąlygų vertinimo“ galite susipažinti Reglamentų skiltyje „Audito komiteto pranešimai“.

Dėl LAR vasaros konferencijos „Pokyčiai auditoriaus profesijoje“

2016-05-23
Maloniai kviečiame į LAR vasaros konferenciją „Pokyčiai auditoriaus profesijoje“, kuri vyks  š. m. birželio 10 d. (penktadienį) nuo 10 val. Palangoje, viešbutyje „Gabija“ (Vytauto g. 40, Palanga).

Atkreipiame dėmesį, kad 2016 m. balandžio 25 d. Prezidiumo posėdyje buvo nutarta auditoriams, dalyvavusiems LAR vasaros konferencijoje „Pokyčiai auditoriaus profesijoje“, įskaityti 4 ak. val. į 2016 m. auditorių kursų valandų skaičių (I dalis).

Dėl nakvynės viešbutyje „Gabija“ kreiptis į Nastasią Žutautaitę iki 2016 m. gegužės 27 d. mob. tel. +370 656 18676 arba el. paštu Nastasia.Zutautaite@gabija.lt.

Daugiau informacijos apie konferenciją galite rasti čia.  

Registracija į konferenciją (prisijungus prie LAR interneto svetainės) čia.

Dėl 2016-05-23 Prezidiumo posėdžio Nr. 7

2016-05-17
Kviečiame susipažinti su 2016 m. gegužės 23 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 7 darbotvarke.

Sveikiname Buhalterio dienos proga!

2016-05-13
sveikinimas_buhalterio_diena_2016.png

Antroji VMI ir LAR diskusija i.MAS tema

2016-05-06
2016 m. gegužės 5 d. įvyko antroji VMI ir LAR atstovų diskusija, skirta Išmaniosios mokesčių administravimo (i.MAS) sistemos naujovėms aptarti. 
VMI atstovai ne tik atsakė į LAR atstovų pateiktus klausimus, bet ir labai išsamiai pristatė i.MAS struktūrą bei 2 posistemius – i.SAF ir i.VAZ.   
 
Kviečiame susipažinti su VMI parengtais pristatymais:  
 • Išmanioji mokesčių administravimo sistema (i.MAS) – spausti čia. 
 • Elektroninis sąskaitų faktūrų posistemis i.SAF – spausti čia. 
 • Elektroninis važtaraščių posistemis i.VAZ – spausti čia.  
 
VMI atkreipia dėmesį, kad nuo š. m. birželį VMI pradės organizuoti seminarus i.MAS taikymo klausimais. Naujienas sekite adresu https://www.vmi.lt/renginiai/

Dėl LAR finansinių ataskaitų audito ir veiklos audito paslaugų pirkimo

2016-05-03
Kviečiame dalyvauti Lietuvos auditorių rūmų finansinių ataskaitų audito ir veiklos audito paslaugų pirkimo konkurse. 
Perkamos paslaugos apima LAR finansinių ataskaitų audito ir LAR veiklos audito paslaugas už laikotarpius nuo 2015 m. rugsėjo 1 d. iki 2016 m. rugpjūčio 31 d. ir nuo 2016 m. rugsėjo 1 d. iki 2017 m. rugpjūčio 31 d. 
 
 
Pasiūlymų pateikimo terminas: 2016 m. gegužės 30 d. 10:00 val. 

Atkreipiame dėmesį, kad pasiūlymo A dalis (Techninė informacija ir duomenys apie tiekėją) iki nustatyto pasiūlymų pateikimo termino turi būti pateikta nuskenuota el. paštu adresu aurelija.rasciuviene@lar.lt. Pasiūlymo B dalis (Kainos) iki nustatyto pasiūlymų pateikimo termino turi būti pateikta užklijuotame voke asmeniškai arba paštu Lietuvos auditorių rūmams, Ukmergės g. 369A, LT-12142, Vilnius. Vėliau gauti pasiūlymai nebus vertinami. 

Dėl LAR nario mokesčio už 2016 m. I pusmetį

2016-05-03
Pranešame, kad jau paskelbti 2016 m. balandžio 30 d. LAR nario mokesčio apskaitos atnaujinimai. Primename, jog LAR nario mokestis už 2016 m. I pusmetį turėjo būti apmokėtas iki 2016 m. vasario 1 d.   
 
Detalesnę informaciją dėl nario mokesčio dydžio, apmokėjimo terminų bei LAR banko sąskaitų rasite čia.   
 
Pasitikrinti asmeninį LAR nario mokesčio įsiskolinimo dydį ar avansu sumokėtą sumą su Jums skirtu vartotojo vardu ir slaptažodžiu galite čia.

Kvietimas į 2016 m. balandžio 25 d. ir 26 d. Vilniuje rengiamą tarptautinį seminarą

2016-04-21
Teisingumo ministerija kartu su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) Teisingumo ministerijoje organizuoja tarptautinį seminarą „Naujausios Lietuvos priemonės kovojant su tarptautiniu papirkinėjimu“ ir kviečia aktyviai dalyvauti Lietuvos auditorių rūmų narius.

2016 m. balandžio 25 d. vyks seminaras viešajam sektoriui. Daugiau informacijos rasite ir užsiregistruosite paspaudę čia.

2016 m. balandžio 26 d. vyks seminaras privačiam sektoriuiDaugiau informacijos rasite ir užsiregistruosite paspaudę čia.

Audito komiteto pranešimas dėl užklausos bankams ir kredito bendrovėms

2016-04-19
Atsižvelgdamas į pastaruoju metu profesinėje bendruomenėje sklindančią nuomonę, kad auditoriai neturi prašyti suderinimų su bankais ir lizingo bendrovėmis ir kad pakanka per el. bankininkystę gaunamų duomenų, Lietuvos auditorių rūmų Audito komitetas atkreipia auditorių dėmesį į 505-ojo tarptautinio audito standarto „Išorės šalių patvirtinimai“ nuostatas.   
 
Visą Audito komiteto pranešimą dėl užklausų bankams ir lizingo bendrovėms galite skaityti čia.  
 
Taip pat primename, kad Audito komiteto pranešimai yra viešai skelbiami LAR svetainės skiltyje Reglamentai => Audito atlikimo reglamentai => Audito komiteto pranešimai.

Dėl 2016-04-25 Prezidiumo posėdžio Nr. 6

2016-04-18
Kviečiame susipažinti su 2016 m. balandžio 25 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 6 darbotvarke.

Skirkite Lietuvos auditorių rūmams 2 proc. pajamų mokesčio

2016-04-14
Gerb. auditoriai,   
 
Iki š. m. gegužės 1 d. Lietuvos auditorių rūmams Jūs galite skirti 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio. 
 
Jums tereikia užpildyti FR0512 formą, tam, kad 2 proc. nuo Jūsų uždirbtų pajamų mokesčio būtų skirti Jūsų interesus atstovaujančiai ir ginančiai organizacijai. Jums tai nieko nekainuos, išskyrus laiką, o Lietuvos auditorių rūmams tai labai svarbi parama!   

TAUSV pradėjo svarstyti 540-ojo TAS pakeitimus

2016-04-14
2015 m. Tarptautinė audito ir užtikrinimo standartų valdyba (TAUSV)* pradėjo vykdyti projektą dėl 540-ojo TAS „Apskaitinių įvertinimų, įskaitant tikrosios vertės apskaitinius įvertinimus, ir susijusios atskleistos informacijos auditas“ persvarstymo. Vykdant šį projektą siekiama išspręsti problemas, su kuriomis auditoriai susiduria dėl paskelbtų naujų apskaitą reglamentuojančių standartų įgyvendinimo, taip pat ir kitas priežiūros institucijų, auditorių ir kitų nurodytas problemas.

TAUSV parengto leidinio A dalyje trumpai apžvelgti projekto tikslai, 540-ojo TAS rengimo ir taikymo istorija bei projekto įgyvendinimo laikotarpis.

TAUSV sudaryta speciali darbo grupė gerokai anksčiau pradėjo analizuoti minėtas problemas, daugiausiai dėmesio skirdama klausimams, kurie, labai tikėtina, gali kilti taikant tikėtinų kredito nuostolių modelį (angl. expected credit loss modelį (ECL)). Šis klausimas pradėtas tyrinėti – ir toliau bus tyrinėjamas 2016 m. – tariantis ir rengiant tikslines užduotis su pagrindinėmis suinteresuotomis šalimis. Tuo siekiama nustatyti ir išsamiau ištirti platesnio pobūdžio klausimus, kurie susiję su apskaitiniais įvertinimais ir kurie kyla taikant apskaitos standartus praktiškai arba galinčius kilti pradedant įgyvendinti naujus arba būsimus apskaitos standartus.

Su TAUSV parengtu leidiniu dėl 540-ojo TAS pakeitimo (anglų kalba) galite susipažinti  čia.
 
* Tarptautinė audito ir užtikrinimo standartų valdyba (angl. International Auditing and Assurance Standards Board (IAASB)) – nepriklausomas standartų rengimo organas, kuris atstovaudamas visuomenės interesui rengia aukštos kokybės tarptautinius audito, užtikrinimo ir kitus susijusius standartus bei padeda juos įgyvendinti ir taikyti. Įgyvendindama šiuos tikslus, TAUSV gerina buhalterių profesionalų darbo kokybę, didina nuoseklumą ir užtikrina pasitikėjimą audito ir užtikrinimo profesija visame pasaulyje.

Dėl LAR vasaros konferencijos „Pokyčiai auditoriaus profesijoje“

2016-04-11
Informuojame, kad 2016 m. birželio 10 d. organizuojama kasmetinė LAR vasaros konferencija tema „Pokyčiai auditoriaus profesijoje“.
 
Konferencija vyks Palangoje, viešbutyje „Gabija“, adresu Vytauto g. 40, Palanga.
Dėl nakvynės viešbutyje „Gabija“ kreiptis į Nastasią Žutautaitę mob. tel. +370 656 18676 arba el. paštu Nastasia.Zutautaite@gabija.lt.
 
Išsamesnę informaciją ir registraciją į konferenciją skelbsime netrukus.

Europos buhalterių federacija pritaria planui supaprastinti PVM sistemą ir kovoti su sukčiavimu ES

2016-04-11
FEE pranešimas spaudai.
 
2016 m. balandžio 7 d. Briuselis.
 
Europos buhalterių federacija pritaria Europos Komisijos paskelbtam PVM veiksmų planui „Bendros ES PVM erdvės kūrimas. Laikas spręsti.“ Buhalteriai vaidina labai svarbų vaidmenį – jie padeda įmonėms įgyvendinti PVM įsipareigojimus. Todėl Federacija pasirengusi pasidalinti profesinėmis žiniomis, kaip keisti Europos PVM sistemą.
 

VMI ir LAR diskusija kainodaros tema

2016-04-08
2016 m. kovo 23 d. įvyko bendra VMI ir LAR atstovų diskusija kainodaros tema. LAR atstovai iš anksto parengė klausimus, į kuriuos atsakymus pateikė ir išsamiau juos pakomentavo VMI specialistės:
 • Vaidė Ryškutė, Didžiųjų mokesčių mokėtojų stebėsenos ir konsultavimo departamentas Vyresnioji patarėja
 • Dalia Ambrazevičienė, Tarptautinių sandorių skyriaus vedėja 
 
LAR atstovai domėjosi galimybe taikyti EBIT rodiklį, grynosios maržos metodą, taip pat apie duomenų palyginamumą ir pan. Remdamiesi VMI atstovių pateikta informacija, LAR parengė apibendrintą pristatymą, su kuriuo galite susipažinti čia. 
 
Naudingos nuorodos:

VMI paskelbė i.SAF ir i.MAS taisykles

2016-04-07
Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad patvirtintos kartu su verslo atstovų komanda parengtos:
 • Pridėtinės vertės mokesčio sąskaitų faktūrų registro duomenų tvarkymo ir pateikimo taisyklės (i.SAF) – spausti čia
 • Važtaraščių ir kitų krovinių gabenimo dokumentų teikimo Valstybinei mokesčių inspekcijai taisyklės (i.VAZ.) – spausti čia
Atsižvelgdami į tai, kad šios taisyklės įsigalios jau šių metų spalį, Lietuvos auditorių rūmai ir VMI nusprendė gegužės pradžioje surengti bendrą VMI ir LAR atstovų diskusiją šiuo klausimu. 
 
Visą informaciją su klausimais, aptartais per bendrą diskusiją, paskelbsime LAR svetainėje. Sekite LAR naujienas!

Paskelbtas persvarstytas 810-asis TAS „Užduotys pateikti išvadą dėl finansinių ataskaitų santraukos“

2016-04-07
Siekdama padidinti audito išvados apie finansinių ataskaitų santrauką skaidrumą ir atsižvelgdama į persvarstytą 700-ąjį TAS „Nuomonės apie finansines ataskaitas susidarymas ir pateikimas“ ir naujai išleistą 701-ąjį TAS „Pagrindinių audito dalykų pateikimas nepriklausomo auditoriaus išvadoje“, Tarptautinė audito ir užtikrinimo standartų valdyba išleido persvarstytą 810-ąjį TAS „Užduotys pateikti išvadą dėl finansinių ataskaitų santraukos“.   
 
Persvarstytas 810-asis TAS įsigalios tą pačią datą kaip ir kiti audito standartai, reglamentuojantys bendrosios paskirties finansinių ataskaitų auditą, t. y. 2016 m. gruodžio 15 d.   
 
Su persvarstytu standartu anglų kalba galite susipažinti čia.
 
Artimiausiu metu planuojame išversti 810-ąjį TAS į lietuvių kalbą. Sekite LAR naujienas!

Dėl LAR nario mokesčio už 2016 m. I pusmetį

2016-04-04
Pranešame, kad jau paskelbti 2016 m. kovo 31 d. LAR nario mokesčio apskaitos atnaujinimai. Primename, jog LAR nario mokestis už 2016 m. I pusmetį turėjo būti apmokėtas iki 2016 m. vasario 1 d.   
 
Detalesnę informaciją dėl nario mokesčio dydžio, apmokėjimo terminų bei LAR banko sąskaitų rasite čia.   
 
Pasitikrinti asmeninį LAR nario mokesčio įsiskolinimo dydį ar avansu sumokėtą sumą su Jums skirtu vartotojo vardu ir slaptažodžiu galite čia.

Dėl nesutrumpintų LAR Prezidiumo protokolų skelbimo

2016-04-01
Gerb. auditoriai,
 
Vykdydami 2015 m. gruodžio 18 d. Visuotiniame LAR narių susirinkime priimtą nutarimą 17.1. Įpareigoti LAR prezidiumą skelbti LAR tinklapyje pilnus (nesutrumpintus) LAR prezidiumo posėdžių protokolus, skelbiame penkių 2016 m. vykusių Prezidiumo posėdžių nuasmenintus nesutrumpintus protokolus, kuriuos galite rasti LAR interneto svetainėje: „Struktūra" -> „Prezidiumas" -> „Prezidiumo posėdžių protokolai" -> 2016 metų Prezidiumo posėdžių nuasmeninti protokolai.
 
Atkreipiame Jūsų dėmesį, kad 2016 m. kovo 21 d. vykusiame Prezidiumo posėdyje priimtais nutarimais Nr. 1.4-18.5.15.1. bei Nr. 1.4-18.5.15.2. buvo nuspręsta, kokia tvarka bus skelbiami nuasmeninti nesutrumpinti LAR prezidiumo posėdžių protokolai: 
5.15.1. Įpareigoti LAR administraciją skelbti Prezidiumo posėdžių, įvykusių po 2016 m. sausio 1 d., protokolus LAR tinklapyje tik LAR nariams, konfidencialią informaciją ištrinant su žyma „[neskelbtina]“, konfidencialia informacija laikant ne mažiau kaip: fizinių asmenų vardai ir pavardės, asmens kodai, gyvenamųjų vietų adresai, gimimo datos ir vietos, santuokos, ištuokos ir mirties datos, darbovietė, asmeniniai duomenys, duomenys, pagal kuriuos galima identifikuoti fiziniams asmenims nuosavybės teise priklausantį ar kitu teisėtu pagrindu jų valdomą turtą – valstybiniai automobilių numeriai, banko sąskaitų numeriai, unikalūs nekilnojamojo turto numeriai, šio turto buvimo vietos adresai, kiti turto rekvizitai; informacija apie fizinius ar juridinius asmenis, kuri žemina asmens garbę, orumą, neatitinka tikrovės; informacija, kuri sudaro ūkio subjektų komercinę paslaptį, profesinę paslaptį arba konfidenciali informacija, jei ūkio subjektai pateikia LAR prašymą dėl jų komercinių paslapčių, profesinių paslapčių ir konfidencialios informacijos apsaugos; posėdyje dalyvavusių asmenų pasisakymai, kuriuos pasisakę asmenys nurodė kaip neskelbtinus; informacija, kuri pagal savo esmę gali būti laikytina konfidencialia. 
5.15.2. Įpareigoti LAR administraciją skelbiant Prezidiumo posėdžių pilnus (nesutrumpintus) protokolus Prezidiumo narių, LAR komitetų narių, darbo grupių narių, LAR atstovų įvairiose veiklose, Audito, apskaitos, turto vertinimo ir nemokumo valdymo tarnybos prie LR finansų ministerijos atstovų, LAR administracijos darbuotojų vardus ir pavardes žymėti inicialais."
 
Jeigu turite pasiūlymų, pastabų ar idėjų dėl nesutrumpintų LAR Prezidiumo protokolų skelbimo, prašome juos pateikti el. paštu lar@lar.lt.

Sveikiname su šv. Velykomis

2016-03-25
sveikinimas-su-velykomis-2016_2.jpg

VMI įsiklausė į Apskaitos ir mokesčių komiteto pasiūlymą

2016-03-22
LAR apskaitos ir mokesčių komitetas, kaip kolegialus LAR organas, teikia pasiūlymus dėl apskaitos ir mokesčių teisinio reglamentavimo ir bendradarbiauja su valstybinėmis institucijomis siekdamas padidinti teisės aktų ir jų įgyvendinimo aiškumą. Įgyvendindamas šiuos tikslus, LAR apskaitos ir mokesčių komitetas kreipėsi į Valstybinę mokesčių inspekciją (toliau – VMI) dėl LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo pakeitimo.   
 
LR pridėtinės vertės mokesčio įstatymo Nr. IX-751 78, 79, 89 straipsnių pakeitimo ir 882 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymas nustato, kad „gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų registrų duomenys pateikiami naudojantis išmaniąja mokesčių administravimo sistema (i.MAS). Nuo 2016 m. spalio 1 d. apmokestinamieji asmenys privalomai, naudodamiesi i.MAS, turės pateikti gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų registrų duomenis. Iki 2016 m. balandžio 1 d. numatyta parengti su i.MAS susijusius teisės aktus, kuriuose bus nustatyta duomenų pateikimo tvarka, terminai ir kita svarbi informacija“.   
 
Remdamasis tuo, kad siekiant įgyvendinti šią nuostatą reikės atlikti nemažai paruošiamųjų darbų, nes naujas gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų registro projektas buvo pateiktas visuomenei įvertinti tik š. m. vasario pradžioje, ir į tai kad pavyzdinis Registro variantas nebuvo pristatytas visuomenei išbandyti, Apskaitos ir mokesčių komitetas pateikė VMI pasiūlymą nuostatos dėl gaunamų ir išrašomų PVM sąskaitų faktūrų registrų duomenų pateikimo įgyvendinimą atidėti bent iki 2017 m. sausio 1 d.   
 
Atsižvelgdami į tai LAR informuoja auditorius, kad VMI nusprendė apsvarstyti galimybę atidėti atskiroms PVM mokėtojų grupėms registrų duomenų teikimo mokesčių administratoriui terminą.
 
Detalesnę ir išsamesnę informaciją apie VMI priimtą nutarimą šiuo klausimu paskelbsime, kai tik ją gausime. Sekite naujienas LAR svetainėje.

Įdomūs faktai apie auditorių patirtį kitose šalyse

2016-03-18
Jungtinėje Karalystėje apskaitos srityje dirbančios moterys per metus uždirba mažiau nei vyrai   
 
Naujas Jungtinėje Karalystėje atliktas tyrimas atskleidė, kad apskaitos srityje dirbančios moterys per metus uždirba 17 000 GBP mažiau nei jų kolegos vyrai. 
 
Jungtinės Karalystės įdarbinimo agentūros Marks Sattin specialistai teigia, kad apskaitos srityje dirbančios moterys per metus vidutiniškai uždirba 67 680 GBP, o tai yra gerokai mažiau nei vyrų atlygis, kurie per metus uždirba 87 970 GBP. Bazinis vyrams mokamas darbo užmokestis yra 71 890 GBP, tuo tarpu moterų – 59 420 GBP. Tai reiškia, kad moterų bazinis darbo užmokestis sudaro 83 proc. vyrų bazinio darbo užmokesčio. Apskaitos srityje  toks atotrūkis mažesnis nei kitose Jungtinės Karalystės pramonės šakose, kur atotrūkis tarp vyrų ir moterų gaunamo atlygi siekia 19,2 proc. Tačiau tyrimas atskleidė, kad toks atotrūkis mažėja: per 2013–2015 m. bazinis moterų darbo užmokestis padidėjo nuo 57 650 iki 59 420 GBP, tuo tarpu vyrų sumažėjo nuo 72 860 iki 71 890 GBP.
Daugiau skaitykite ECONOMIA žurnale, paspaudę čia.       


Karjera audito ar verslo įmonėje   

Išlaikę sertifikuoto auditoriaus egzaminus auditoriai gali rinktis – siekti karjeros audito (apskaitos) arba verslo įmonėje. Abi sritys yra daug žadančios, tačiau viskas priklauso nuo asmeninių gebėjimų, gyvenimo būdo ar dominančių sričių. Tik pasirinkus protingai niekada nereikės gręžiotis atgal.    
 
Nepaisant to, ar tai buvo iš anksto numatytas planas ar tiesiog pasitaikiusi nauja galimybė, sertifikuotiems auditoriams perėjimas iš audito srities į kitą sektorių yra reikšmingas karjeros pokytis. Tačiau tokį kelią renkasi didelė dauguma auditorių: remiantis pasauline sertifikuotų auditorių apklausa iš 1 701 respondentų 48,2 proc. nurodė, kad pirmenybę teiktų verslo, o ne audito įmonėms, tuo tarpu tik 33,3 proc. nurodė, kad rinktųsi audito įmonę. Likusieji, t. y. 8,6 proc., teigė, kad norėtų įsteigti savo verslą, 9,9 proc. – norėtų visiškai pakeisti savo karjerą. 
Daugiau skaitykite ECONOMIA žurnale, paspaudę čia.

Dėl 2016-03-21 Prezidiumo posėdžio Nr. 5

2016-03-14
Kviečiame susipažinti su 2016 m. kovo 21 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 5 darbotvarke.

Kviečiame specialistus teikti savo kandidatūras rengti kvalifikacinių atestuoto auditoriaus egzaminų užduotis

2016-03-09
Lietuvos auditorių rūmai (toliau – LAR) kiekvienais metais organizuoja kvalifikacinius atestuoto auditoriaus egzaminus. Iš viso yra 5 egzaminai: teisės, apskaitos, bendrasis, mokesčių ir audito. Prieš egzaminus LAR ieško specialistų, kurie paruoštų teisės, apskaitos, mokesčių ir audito egzaminų užduotis.
Užduočių rengėjai turi būti atitinkamų mokslų: teisės, mokesčių, apskaitos, audito specialistai. LAR sudaro sutartis su rengėjais (autoriais), labiausiai atitinkančiais keliamus reikalavimus, kurių kandidatūras patvirtina Užduočių rengimo komisija.
Rengėjų (autorių) atrankos kriterijai yra: egzaminų programos išmanymas, techninės žinios, rašymo gebėjimai, sugebėjimas kurti originalius klausimus.
Rengėjai (autoriai) turi suprasti egzamino specifiką, išmanyti gero testo ir užduočių savybes bei savo vaidmenį visame egzamino procese. Jeigu pageidaujate rengti arba žinote, kas pageidautų rengti šių egzamino užduotis, informuokite mokymų organizavimo specialistę Ingą Norkevičienę pateikiant gyvenimo aprašymą (CV) elektroniniu paštu inga.norkeviciene@lar.lt iki 2016 m. kovo 14 d., 9 val.
Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis į mokymų organizavimo specialistę Ingą Norkevičienę el.paštu inga.norkeviciene@lar.lt arba telefonu (8~5)  203 2872.

Dėl Geriamojo vandens tiekėjų, nuotekų tvarkytojų ir paviršinių nuotekų tvarkytojų reguliuojamos veiklos metinės atskaitomybės ataskaitų audito metodinių gairių

2016-03-07
Informuojame, kad LAR audito komitetas parengė Geriamojo vandens tiekėjų, nuotekų tvarkytojų ir paviršinių nuotekų tvarkytojų (vandentvarkos sektoriaus subjektų) reguliuojamos veiklos metinės atskaitomybės ataskaitų audito metodines gaires, kurios buvo patvirtintos 2016 m. kovo 4 d. vykusiame LAR audito komiteto posėdyje. Siekiant, kad vandentvarkos sektoriaus subjektų ataskaitų audito metu būtų teisingai suprasti ir įvykdyti visi Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (toliau – VKEKK) nustatyti reikalavimai, minėtos metodinės gairės buvo derinamos bendradarbiaujant su VKEKK Vandens skyriaus atstovais.   
 
Vandentvarkos sektoriaus subjektų metinės atskaitomybės ataskaitų audito metodines gaires galite rasti LAR interneto svetainėje: „Reglamentai“ -> „Audito atlikimo reglamentai“ -> Reguliuojamos veiklos atskaitomybės ataskaitų audito metodinės gairės.

Dėl darbo pasiūlymų skelbimo LAR svetainėje

2016-03-07
Gerb. auditoriai,   
 
Informuojame, kad 2016 m. vasario 22 d. LAR prezidiumas priėmė nutarimą apmokestinti darbo pasiūlymų skelbimą LAR internetinėje svetainėje nustatant įkainius: auditoriams ir audito įmonėms 200 Eur plius PVM už 2 savaites, ne audito įmonėms – 600 Eur plius PVM už 2 savaites.

Dėl LAR išduodamų pažymų užsakymo, rengimo ir išdavimo tvarkos aprašo pakeitimo

2016-03-03
Informuojame, kad Lietuvos auditorių rūmų prezidiumo 2016 m. vasario 29 d. nutarimu Nr. 1.4-4.14.2 pakeistas LAR išduodamų pažymų užsakymo, rengimo ir išdavimo tvarkos aprašas, nustatant 30,00 Eur plius PVM įkainį už pažymą dėl auditoriaus išlaikytų kvalifikacinių auditoriaus egzaminų (angl. Certificate on the auditor qualification exams passed by certified auditor), kurioje patvirtinama, kad auditorius išlaikė kvalifikacinius auditoriaus bendrąjį, mokesčių ir teisės egzaminus. Ši pažyma išduodama anglų kalba, nurodant adresatą Sertifikuotų atestuotų apskaitininkų asociaciją (angl. The Association of Chartered Certified Accountants).

Dėl Tarptautinės buhalterių federacijos 2015 m. spalį – rugsėjį atliktos MVAĮ apklausos rezultatų

2016-03-01
TBF PASAULINIO LYGIO APŽVALGA*. BUHALTERIŲ PROFESIONALŲ LŪKESČIAI DĖL BŪSIMŲ REZULTATŲ SUMAŽĖJO IKI VIDUTINIO LYGIO, TAČIAU VIS DAR IŠLIEKA OPTIMISTINIAI, NEPAISANT NERIMO DĖL LĖTĖJANČIO EKONOMIKOS AUGIMO    
 
* Šios apklausos anketa lietuvių kalba buvo skelbiama LAR svetainėje. TBF duomenimis, Lietuvoje į šios apklausos klausimus atsakė 31 audito įmonė.  
 
Remiantis naujausiais TBF atliktos pasaulinio lygio MVAĮ apklausos rezultatais (pateiktais išsamioje ataskaitoje ir jos santraukoje anglų kalba), mažose ir vidutinėse audito įmonėse (MVAĮ) dirbantys auditoriai (buhalteriai profesionalai) iš esmės optimistiškai vertina būsimus 2016 m. rezultatus: daugelis mano, kad pajamos išliks tokios pačios arba išaugs visose audito paslaugų srityse. Tačiau, palyginti su praėjusių metų rezultatais, 2015 m. optimizmo lygis sumažėjo.   
 
Nors lūkesčiai dėl būsimų rezultatų sumažėjo, MVAĮ teigia, kad jos susiduria ne su tokiais dideliais iššūkiais. Kaip ir 2014 m., 2015 m. MVAĮ sunkiausia buvo pritraukti naujus klientus (47 proc. nurodė kaip didelį arba labai didelį iššūkį), laikytis naujų teisės aktų reikalavimų ir standartų (44 proc.), išsiskirti iš konkurentų (43 proc.) ir atlaikyti spaudimą mažinti atlygį už paslaugas (41 proc.).   
 
 

DĖL BENDROS LAR IR VMI DISKUSIJOS

2016-02-17
Siekdamas veiksmingai įgyvendinti LAR ir VMI bendradarbiavimo sutarties tikslus, LAR Apskaitos ir mokesčių komitetas pasiūlė VMI organizuoti dalykinę diskusiją, kurioje galima būtų pasikeisti nuomonėmis, identifikuoti problemas ir surasti jų sprendimo variantus. Pasiūlytos šios temos: 
 • mokesčių administravimo ir patikrinimų (tyrimų) naujovės; 
 • kainodara; 
 • i.MAS     sistemos     ir     jos    posistemių    pristatymas; 
 • apskaitos duomenų rinkmena SAF-T; 
 • VMI vykdoma šešėlinės ekonomikos prevencija. 
 
VMI teigiamai reagavo į LAR Apskaitos ir mokesčių komiteto iniciatyvą ir pažymėjo, kad diskusijų temos yra labai plačios, todėl rekomenduoja diskusiją padalinti į atskiras temas, pradedant nuo kainodaros klausimų, kurie šiuo metu yra aktualiausi. Taip pat VMI pasiūlė organizuoti ne ilgesnę kaip 2 val. diskusiją, kuriose dalyvautų ne daugiau kaip 20 LAR atstovų, turinčių kompetencijos kainodaros tema. Taip pat, norėdama užtikrinti abipusę naudą, VMI pastebėjo, kad LAR atstovai turėtų iš anksto parengti bent po 2 klausimus. Diskusiją kainodaros tema numatyta surengti 2016 m. kovo 23 d. 
 
Atsižvelgdamas į tai, kad norinčiųjų dalyvauti diskusijoje su VMI skaičius yra ribotas, o aktyviausi LAR nariai dalyvauja įvairių komitetų veikloje, LAR Prezidiumas priėmė nutarimą kreiptis į LAR komitetų narius su prašymu deleguoti atstovus, suinteresuotus dalyvauti diskusijoje su VMI kainodaros tema. 
 
Siekdami pasidalinti aktualiausia informacija su Lietuvos auditorių bendruomene, po diskusijos LAR parengs išsamų pranešimą su VMI aptartais klausimais. Sekite naujienas LAR svetainėje, adresu www.lar.lt.

Dėl 2016-02-22 Prezidiumo posėdžio Nr. 4

2016-02-15
Kviečiame susipažinti su 2016 m. vasario 22 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 4 darbotvarke.

Dėl naujų VMI teisės aktų projektų

2016-02-10
LAR informuoja, kad Valstybinė mokesčių inspekcija paskelbė naujus teisės aktų projektus, susijusius su dokumentų teikimu. 
 
Apskaitos ir mokesčių komitetas, kurio vienas iš tikslų yra teikti pasiūlymus dėl apskaitos ir mokesčių teisinio reglamentavimo, rengia pastabas Valstybinei mokesčių inspekcijai dėl šių teisės aktų projektų ir kviečia auditorių bendruomenę prisijungti prie šios iniciatyvos. 
 

Pastabas dėl teisės aktų projektų prašome pateikti el. paštu aurelija.lauruseviciute@lar.lt
 
Daugiau informacijos rasite VMI svetainėje, adresu http://www.vmi.lt/cms/imas

Dėl vandens sektoriaus įmonių reguliuojamos veiklos atskaitomybės ataskaitų audito metodinių gairių

2016-02-08
Gerb. auditoriai,  
 
LAR atkreipia dėmesį, kad nuostata atlikti vandens sektoriaus įmonių reguliuojamos veiklos atskaitomybės ataskaitų auditą taikoma nuo 2015 m.     
 
2015 m. gruodžio 30 d. Valstybinė kainų kokybės kontrolės komisija patvirtino pakeistą Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų nustatymo metodiką, kurioje tiksliau apibrėžė audito objektą – „­nepriklausomo audito patikros objektas turi būti Metodikos 3 ir 7 priedai“, t. y. ataskaitinio laikotarpio pelno (nuostolių) ataskaita ir turto duomenų ataskaita.   
 
Atsižvelgdamas į VKEKK Vandens skyriaus prašymą parengti vandens sektoriui pritaikytas audito metodines gaires, LAR Audito komitetas pradėjo rengti geriamojo vandens tiekėjų, nuotekų tvarkytojų ir paviršinių nuotekų tvarkytojų reguliuojamos veiklos atskaitomybės ataskaitų audito metodines gaires.   
 
Susiję dokumentai: 
 
VKEKK nutarimai dėl geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo paslaugų kainų nustatymo metodikos pakeitimo: 
 
Parengtos metodinės gairės (apie kurias informuosime atskirai) bus skelbiamos LAR svetainėje reglamentų skiltyje čia.

Dėl LAR Audito komiteto rekomenduojamų politinių partijų patikrinimo dokumentų formų

2016-02-04
Informuojame, kad 2015 m. gruodžio 16 d. Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija (toliau – VRK), atsižvelgdama į LR politinių partijų įstatymo pakeitimus ir suderinusi su Lietuvos auditorių rūmais, patvirtino pakoreguotą Politinės partijos patikrinimo techninę užduotį (toliau – Techninė užduotis).   
 
Atsižvelgdamas į VRK pakoreguotą Techninę užduotį, LAR Audito komitetas patikslino Politinės partijos patikrinimo LAR rekomenduojamos auditoriaus ataskaitos dėl pastabėtų faktų formą ir Politinės partijos patikrinimo LAR rekomenduojama patvirtinimo laiško audito įmonei formą.   
 
Visus su politinių partijų patikrinimu susijusius dokumentus rasite LAR svetainės reglamentų skiltyje arba paspaudę čia.

Kviečiame dalyvauti 2016 m. Užduočių rengimo komisijos darbe

2016-02-02
Dirbdami Užduočių rengimo komisijoje, auditoriai atlieka svarbų vaidmenį organizuojant kvalifikacinius auditorių egzaminus, t.y. atrenka ir pakoreguoja paruoštas minėtų egzaminų užduotis ir teikia jas tvirtinti Egzaminų komisijai. Užduočių rengimo komisijos nariai turi galimybę atnaujinti savo žinias informacinių technologijų ir kompiuterinių sistemų, verslo, bendrosios ir finansų ekonomikos, matematikos ir statistikos, įmonių finansų valdymo pagrindinių principų, teisės, mokesčių, apskaitos ir audito srityse.

Užduočių rengimo komisijos narių darbas vyksta LAR patalpose, komisijos nariams sudaromos reikiamos sąlygos darbui, pagal sutartis darbas yra apmokamas.

Auditorių, pageidaujančių dalyvauti 2015 m. Užduočių rengimo komisijos darbe, prašome iki 2016 m. vasario 11 d., 12 val. teikti prašymus Lietuvos auditorių rūmams, el. paštu inga.norkeviciene@lar.lt arba faksu (8~5) 203 2870.

Iš anksto dėkojame už Jūsų būsimą indėlį gerinant kvalifikacinių atestuoto auditoriaus egzaminų kokybę.

Dėl nesutrumpintų LAR Prezidiumo protokolų skelbimo

2016-02-02
Gerb. auditoriai,
 
Informuojame, kad, atsižvelgdami į 2015 m. gruodžio 18 d. Visuotiniame LAR narių susirinkime priimtą nutarimą 17.1. Įpareigoti LAR prezidiumą skelbti LAR tinklapyje pilnus (nesutrumpintus) LAR prezidiumo posėdžių protokolus2016 m. sausio 25 d. Prezidiumo posėdyje LAR Prezidiumo nariai apsvarstė minėto nutarimo vykdymo galimybes ir atsižvelgdami į teisininkų įvardintas grėsmes dėl galimų konfidencialumo principo ir asmens duomenų apsaugos teisės aktų pažeidimų priėmė nutarimą 2.21.2 Įpareigoti LAR administraciją neskelbti šių metų LAR Prezidiumo posėdžių nesutrumpintų protokolų, kol nebus suderintas informacijos, kuri turi būti užslaptinta, sąrašas, ir informuoti apie tai LAR narius.
 
Patikiname, kad suderinus konkrečias nesutrumpintų Prezidiumo protokolų skelbimo sąlygas, bus paskelbti visi šiais metais įvykusių LAR Prezidiumo posėdžių protokolai.

FEE nuomonė apie praktikuojančių asmenų vaidmenį teikiant užtikrinimą dėl atskleistos nefinansinės informacijos

2016-02-01
FEE nuomonės dokumente (žr. „Susiję dokumentai“) analizuojamas praktikuojančio asmens vaidmuo teikiant užtikrinimą pagal ES direktyvos 2014/95/ES reikalavimą atskleisti nefinansinę ir įvairovės informaciją. Valstybės narės privalo iki 2016 m. gruodžio 6 d. šios Direktyvos nuostatas perkelti į nacionalinę teisę ir nuo 2017 metų pradėti taikyti atitinkamoms įmonėms.   
 
Pagal Direktyvą reikalaujama, kad 6 000 didžiausių Europos įmonių atskleistų informaciją bent apie aplinkosaugą, socialinius ir su darbuotojais susijusius dalykus, taip pat apie žmogaus teises, kovą su korupcija ir kyšininkavimu. Šios įmonės taip pat turi atskleisti įvairovės informaciją, susijusią su jų administraciniais, valdymo ir priežiūros organais.   
 
Teisės aktų nustatytą auditą atliekantis auditorius turi „patikrinti“, ar tokia atskleista informacija iš tikrųjų buvo pateikta. Valstybės narės taip pat gali reikalauti, kad nepriklausomas užtikrinimo paslaugų teikėjas „patikrintų“ šią informaciją.   
 
Šiame dokumente FEE aiškinasi, kaip tokios nuostatos gali būti įgyvendintos realybėje ir kaip Europos apskaitos profesija galėtų padidinti pateikiamų duomenų patikimumą ir pasitikėjimą jais bei patenkinti suinteresuotųjų šalių poreikius.   

Susiję dokumentai:  

Susijusios nuorodos:   

N.B. LAR atkreipia dėmesį, kad Finansų ministerija jau yra parengusi LR įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo pakeitimo įstatymą pagal Direktyvos nuostatas (žr. 23 str.), tačiau šios nuostatos yra tikslinamos, siekiant nustatyti, kad jos būtų taikomos tik didelėms viešojo intereso įmonėms. 

Auditorių kontrolierių atranka 2016-2018 metų kadencijai

2016-02-01
Kviečiame auditorius dalyvauti auditorių kontrolierių atrankoje 2016-2018 metų kadencijai. Asmuo, pageidaujantis būti auditoriumi kontrolieriumi, Lietuvos auditorių rūmams (adresas Ukmergės g. 369A, Vilnius, el. paštas lar@lar.lt, faks. +370 5 203 2870) iki 2016 m. vasario 15 d. 17 val. turi pateikti šiuos dokumentus:
 1. prašymą; 
 2. asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją; 
 3. išsilavinimo ir darbo patirties aprašymą, kuriame turi būti nurodyta per paskutinius 5 metus atliktų auditų skaičius, iš jų atskirai - viešojo intereso įmonių;
 4. auditoriaus pažymėjimo kopiją; 
 5. dviejų atestuotų ir praktikuojančių auditorių rekomendacijas;
 6. raštišką sutikimą, jeigu toks teikiamas (šis sutikimas nėra privalomas), kad būdamas auditoriumi kontrolieriumi sustabdytų praktinę audito veiklą visai auditoriaus kontrolieriaus kadencijai (tvirtinant auditorius kontrolierius, toks sutikimas būtų laikomas privalumu).  
Vadovaujantis Reikalavimų auditoriams kontrolieriams, auditorių kontrolierių parinkimo, rengimo ir kvalifikacijos kėlimo tvarkos aprašo nuostatomis, kandidatai į auditorius kontrolierius turi atitikti šiuos reikalavimus: 
 1. turėti ne mažesnę kaip 5 metų auditoriaus ar valstybės narės auditoriaus patirtį;
 2. būti atestuotasis auditorius Lietuvoje arba valstybės narės auditorius, kuriam auditoriaus vardą suteikė Audito ir apskaitos tarnyba; 
 3. turėti dviejų atestuotųjų ir praktikuojančių auditorių rekomendacijas; 
 4. kandidatas į kontrolierius neturi turėti neišnagrinėtų klientų ar trečiųjų asmenų pretenzijų dėl audito atlikimo kokybės ar etikos kodekso pažeidimų; 
 5. neturėti galiojančių drausminių nuobaudų.   
Prašome susipažinti su Reikalavimų auditoriams kontrolieriams, auditorių kontrolierių parinkimo, rengimo ir kvalifikacijos kėlimo tvarkos aprašu. Jeigu kiltų klausimų, kreipkitės į kontaktinį asmenį audito kokybės kontrolės specialistę Aureliją Raščiuvienę el. paštu aurelija.rasciuviene@lar.lt arba Tel. +370 5 203 2873.

FEE inicijavo diskusiją dėl audito ir užtikrinimo užduočių ateities

2016-01-26
fee_pursuing_debate.jpg
Naujasis FEE diskusijų dokumentas „Strateginės diskusijos inicijavimas“ (angl. Pursuing a strategic debate) buvo parengtas kaip nuo 2014 m. vykstančios atviros diskusijos apie audito ir užtikrinimo užduočių ateitį (angl. Opening a discussion: the future of audit and assurance) dalis. Jis buvo parengtas remiantis atsakymais, gautais dėl 2014 m. dokumento ir 2015 m. birželį vykusios diskusijos „FEE audito konferencija dėl ilgalaikės vizijos ir trumpalaikių iššūkių“ (angl. FEE Audit Conference Long Term Vision and Short Term Challenges). Šis FEE darbas skirtas skatinti buhalterius profesionalus įsitraukti į atvirą ir dinamišką diskusiją su suinteresuotomis šalimis ir pasiūlyti pakeitimus atsižvelgiant į sparčiai besikeičiančią aplinką. Šiame dokumente apibūdintos trys pagrindinės temos, susijusios su audito ir užtikrinimo užduočių ateitimi:
• suinteresuotųjų šalių poreikių tenkinimas;
• technologijomis grindžiamų naujovių skatinimas;
• švietimo sistemos keitimas, siekiant užtikrinti, kad ateityje bus ugdomi reikiami įgūdžiai.
Visi tie iššūkiai, kurie laukia profesijos ateityje, taip pat suteiks daugybę galimybių toliau vystytis ir geriau tenkinti naujus rinkos poreikius. Nuolat skatindama laikytis pagrindinių sąžiningumo, objektyvumo, nepriklausomumo, profesionalumo, kompetencijos ir konfidencialumo principų, FEE vykdo duotą pažadą padėti profesijai prisitaikyti.
Susiję dokumentai:
FEE diskusijų dokumentas dėl strateginės diskusijos inicijavimo (anglų kalba) – FEE discussion paper - Pursuing a strategic debate: The future of audit and assurance
Susijusios nuorodos:
FEE diskusijų dokumentas dėl diskusijos pradžios (anglų kalba) – FEE Discussion Paper - Opening a Discussion: The Future of Audit and Assurance

FEE pateikia įrodymų dėl taikomų skirtingų audito kokybės rodiklių

2016-01-26
Naujoje apžvalgoje FEE pateikia informaciją apie audito kokybės rodiklius (AKR), kuriuos nustatė devynios skirtingos pasaulio organizacijos, įskaitant reguliavimo ir priežiūros institucijas, profesines asociacijas ir audito įmones. FEE taip pat išsamiau supažindina su pagrindiniais šių AKR skirtumais: ar jie yra taisyklėmis ar principais pagrįsti, kokybiniai ar kiekybiniai, ar informacija apie šiuos AKR skelbiami viešai ar laikomi privačia informacija.
 
Išleidusi šį leidinį, FEE perkelia Europoje vykstančią diskusiją apie audito kokybę į tarptautinį lygį. FEE teigimu, AKR gali padidinti audito ir audito įmonių veiklos palyginamumą ir skaidrumą.
 
Kadangi auditai atliekami tarptautiniu mastu, FEE mano, kad norint žengti į priekį, AKR taip pat būtina analizuoti tarptautiniu lygiu. Be to, norėdamos susitarti dėl visuotinai pripažintų audito kokybės rodiklių, įvairių šalių suinteresuotosios šalys turėtų bendradarbiauti.
 
Susijusios nuorodos:
Audito kokybės rodiklių iniciatyvų apžvalga (anglų kalba) – Overview of Audit Quality Indicators Initiatives
 
Susiję FEE darbai:
FEE atsakas į PCAOB* koncepciją dėl audito kokybės rodiklių (AKR) (anglų kalba) – FEE responds to PCAOB concept release on Audit Quality Indicators (AQIs)
 
 
*PCAOB - JAV Viešojo intereso įmonių apskaitos viešosios priežiūros valdyba (angl. Public Company Accounting Oversight Board)

Dėl diskusijų „Facebook“ paskyroje

2016-01-26
Gerb. auditoriai,

Pastebėjome, kad Lietuvos auditorių rūmų „Facebook“ paskyroje inicijuojate diskusijas auditoriams aktualiomis temomis ir pateikiate savo pastabas. Tačiau atkreipiame Jūsų dėmesį, kad „Facebook“ tėra tik papildoma ir neformali priemonė informacijai skleisti. Siekdami didesnio aktyvumo ir efektyvumo, raginame aktyviau naudotis LAR svetainės forumu, kurio nuoroda LAR forumas pateikta dešinėje LAR svetainės lango dalyje.

Karjeros galimybės

2016-01-25
Siekdami atstovauti Jūsų interesams, Lietuvos auditorių rūmai suteikia galimybę Lietuvos auditoriams ir auditorių padėjėjams rasti profesinius gebėjimus ir lūkesčius atitinkantį darbą. Tam sukūrėme atskirą skiltį. Jeigu susidomėjote, informacijos ieškokite adresu:https://lar.lt/www/new/page.php?681

Dėl audito įmonės metinės ataskaitos už 2015 m.

2016-01-25
Gerb. audito įmonių vadovai,   
 
Atsižvelgus į kelių audito įmonių išreikštas pastabas dėl problemų pildant audito įmonės metinės ataskaitos 17-ame punkte prašomą informaciją, pakoregavome formą, kad būtų galima 2014 m. sudarytų draudimo sutarčių draudimo sumas įrašyti tikrąją jų verte eurais, t. y. 28 962 Eur.
 
Primename, kad audito įmonės kiekvienais metais per 30 kalendorinių dienų pasibaigus audito įmonės finansiniams metams Lietuvos auditorių rūmams teikia audito įmonės metinę ataskaitą už praėjusius finansinius metus. Prašome per nurodytą terminą pateikti užpildytą Lietuvos auditorių rūmų prezidiumo patvirtintą 2013 m. birželio 21 d. įsigaliojusią Audito įmonės metinę ataskaitą bei ataskaitiniu laikotarpiu galiojusio (galiojusių) audito įmonės profesinės civilinės atsakomybės draudimo liudijimo (liudijimų) kopiją (kopijas), jeigu audito įmonės profesinės civilinės atsakomybės draudimo liudijimo (liudijimų) kopija (kopijos) nebuvo anksčiau teikta (teiktos) su audito įmonės metine ataskaita Lietuvos auditorių rūmams. 
Atkreipiame dėmesį, kad audito įmonės metinė ataskaita pildoma tik kompiuteriniu būdu.
 
PRIDEDAMI DOKUMENTAI:
3. Audito įmonės metinės ataskaitos formos pildymo ir pateikimo Lietuvos auditorių rūmams tvarkos aprašas bei 2 priedas, kuriame pateikta informacija apie pranešimų dėl klaidų kodų pildant Audito įmonės metinę ataskaitą reikšmės.   
 
Audito įmonės metinę ataskaitą Lietuvos auditorių rūmams galima pateikti šiais būdais: tiesiogiai įteikti Lietuvos auditorių rūmų administracijos darbuotojui, atsiųsti paštu, faksu arba elektroniniu paštu.   
 
Kilus klausimams pildant audito įmonės metinę ataskaitą arba susidūrus su techninėmis audito įmonės metinės ataskaitos pildymo problemomis prašome skambinti tel. (8 5) 203 2873 arba rašyti el. paštu egle.ciurlyte@lar.lt Lietuvos auditorių rūmų audito kokybės kontrolės specialistei Eglei Čiurlytei.

Dėl 2016-01-25 Prezidiumo posėdžio Nr. 2

2016-01-20
Kviečiame susipažinti su 2016 m. sausio 25 d. Lietuvos auditorių rūmų Prezidiumo posėdžio Nr. 2 darbotvarke.

Dėl auditorių profesinės etikos tyrimo

2016-01-19
Kiekviena organizacija turi savas normas ir elgesio taisykles, kuriomis vadovaujasi savo veikloje ir reikalauja jų laikymosi iš savo narių tai padėdama spręsti iškylančias problemas (tarp jų ir etines). Siekdamos geriau prisistatyti visuomenei, tiksliau įvardyti ir apibrėžti reikalavimus esamiems ir būsimiems organizacijos nariams bei partneriams, jos kuria etikos kodeksus. Juose išdėstomos esminės nuostatos, kuriomis vadovaujasi organizacija savo veikloje, aprašomos elgesio taisyklės. LAR nariai – Lietuvos auditoriai – vadovaujasi Tarptautinės buhalterių federacijos (TBF) parengtu Buhalterių profesionalų kodeksu. 2015 m. TBF sugriežtino kai kurias profesinės etikos nuostatas ir paskelbė persvarstytą Buhalterių profesionalų etikos kodeksą (skaitykite čia).   
 
Atsižvelgdami į tai LAR kreipiasi į Lietuvos auditorius ir auditorių padėjėjus ir ragina atsakyti į Aleksandro Stulginskio universiteto studento Tado Baranausko parengtą apklausą dėl auditorių profesinės etikos, kurią rasite paspaudę nuorodą http://apklausa.lt/f/auditoriaus-profesine-etika-bf3819e/answers/new.fullpage

Vieša konsultacija dėl nefinansinės informacijos direktyvos (2014/56/ES)

2016-01-19
Finansų ministerija informuoja, kad Europos Komisija pradėjo viešą konsultaciją dėl nefinansinės informacijos direktyvos (2014/56/ES) 2 str. nurodytų neprivalomų gairių parengimo.
LAR ragina auditorius prisijungti prie iniciatyvos ir klausimyną užpildyti iki š.m. balandžio 15 d.

Klausimyną anglų kalba galima pildyti čia (spausti „Respond to the consultation“).
 
Direktyvą dėl tam tikrų didžiųjų įmonių ir grupių nefinansinės ir įvairovės informacijos atskleidimo 2014/56/ES anglų ir lietuvių kalbomis skaitykite čia.
 • 1
 • 2 
 
Copyright © 2009 LIETUVOS AUDITORIŲ RŪMAI.
Visos teisės saugomos.